ZNAMY ZWYCIĘZCÓW VII ZAWODÓW SPRAWNOŚCIOWYCH W KATOWICKIM ODDZIALE PREWENCJI
Zakończyły się właśnie 7. zawody sprawnościowe Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Do rywalizacji stanęło 49 policjantów, podzielonych na siedem drużyn reprezentujących kompanie jednostki oraz samodzielny pododdział prewencji z Częstochowy. Zmagania miały na celu podniesienie sprawności fizycznej mundurowych oraz kształtowanie współpracy zespołowej w duchu sportowej rywalizacji.
W miniony piątek zakończyła się rywalizacja sportowa w "VII Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach". W tym roku formuła obejmowała drużyny z katowickiego oddziału prewencji i samodzielnego pododdziału prewencji z Częstochowy. W szranki stanęło siedem 7-osobowych drużyn (6 +1 – skład podstawowy i rezerwa), reprezentujących kompanie Oddziału oraz zaproszony pododdział. Była to już siódma edycja tego typu zmagań.
Pierwszego dnia rywalizacja odbywała się na hali sportowej oraz na terenie Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Policjanci rywalizowali między sobą w 3 konkurencjach:
- prowadzenie pojazdu służbowego,
- ewakuacja poszkodowanego z budynku,
- sprawnościowy tor przeszkód.
Dyscypliny te były bardzo trudne i wyczerpujące. Pierwsza polegała na dobiegnięciu do radiowozu całością drużyny i wejściu do środka, przy czym jeden policjant zostawał na zewnątrz i nawigował kierowcę, który z zasłoniętymi oczami operował pojazdem po torze wyznaczonym tyczkami. W drugiej dyscyplinie, policjanci ubrani w kompletny sprzęt PZ mieli za zadanie przetransportowanie 35-kilogramowego manekina na najwyższe piętro koszarowca, następnie musieli udzielić pomocy znajdującemu sie tam poszkodowanemu i ponownie znieść manekin do miejsca startu. Ostatnią i najbardziej wymagającą konkurencją rozgrywaną na hali sportowej był sprawnościowy tor przeszkód, który zawodnicy musieli pokonać jak najszybciej, a za niewykonanie danego elementu lub błędy podczas jego realizacji groziły dotkliwe kary czasowe. Ostatnia część toru przeszkód polegała na przebyciu określonego dystansu skokami obunóż z wykonaniem padnij-powstań po każdym z nich.
Po pierwszym dniu zawodów prowadzenie w rywalizacji objęła drużyna reprezentująca I Kompanię Prewencji, wyprzedzając o 5 punktów V Kompanię Prewencji.
Jeszcze ciekawiej przedstawiał się drugi dzień rywalizacji. Odbywał się on na obiektach Biwaku Doły w Niegowonicach oraz przyległym do niego terenie, gdzie został rozegrany bieg z przeszkodami po wyznaczonej trasie.
Drużyna rozpoczynała od rzutu 3-kilogramową piłką lekarską na określonym dystansie. Następnie policjanci biegiem udawali się pod pobliskie wzniesienie, gdzie musieli przetransportować oponę z ciągnika rolniczego pod strome 40-metrowe wzniesienie i z powrotem. Po zaliczeniu tej części biegli do drugiej stacji, gdzie czekał na nich 32-znakowy ciąg przypadkowych liter i cyfr do zapamiętania. Kolejnym etapem było poszukiwanie 6 sztuk atrapy broni palnej na ogrodzonym obszarze w pozycji leżącej, przemieszczając się czołganiem. Po odnalezieniu wszystkich, policjanci musieli przebiec około 500-metrowy dystans, na końcu którego czekało ich podejście pod strome wzniesienie. Tam, w stanie skrajnego zmęczenia, policjanci mieli za zadanie podanie z pamięci zapamiętanego wcześniej kodu. W przypadku jakiejkolwiek, nawet najmniejszej pomyłki czekały ich karne rundy w dół i z powrotem, aż do podania poprawnego ciągu znaków. Była to ostatnia przeszkoda i po jej zakończeniu mieli za zadanie wrócić na linię startu.
Drugi dzień zmagań również zakończył się wygraną policjantów z Kompanii Prewencji I, którzy nie dali szans swoim kolegom z pozostałych pododdziałów i z przewagą 8 punktów pewnie sięgnęli po zwycięstwo w całych zawodach. Podium uzupełnili policjanci V Kompanii Prewencjii II Kompanii Prewencji.
Na zakończenie zawodów Zastępca Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach mł. insp. Artur Maliszewski wraz z głównym sędzią zawodów pomocnikiem dowódcy oddziału zespołu szkolenia podinsp. Mirosławem Szalkowskim i Przewodniczącym ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach asp.szt. Dariuszem Tabasem wyrazili uznanie i pochwalili wszystkich uczestników za sportową postawę i rywalizację w duchu fair-play. Pierwsze 3 drużyny otrzymały pamiątkowe puchary i nagrody rzeczowe, a wszyscy zawodnicy - karnety na basen w Łazach i okolicznościowe dyplomy. Podkreślono, że bez względu na zajęte miejsca, każdy z osobna zasługuje na wyróżnienie.
Ogromne podziękowania wraz z pamiątkowymi dyplomami za pomoc w organizacji zawodów oraz udostępnienie obiektów i terenu do ich rozegrania przekazano obecnemu na miejscu Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Adrianowi Kale, Sołtysowi Sołectwa Niegowonice Wiesławowi Ludwikowskiemu oraz Prezes Stowarzyszenia Wsi Niegowonice i Niegowoniczki Justynie Cyran. Kierownictwo jednostki składa wyrazy wdzięczności wszystkim podmiotom, które wsparły tą sportową inicjatywę.