Wiadomości

Tymczasowy areszt dla 38-letniego stalkera

Data publikacji 20.02.2024

Nawet 8 lat więzienia grozi 38-latkowi zatrzymanemu przez świętochłowickich policjantów. Mężczyzna od ponad roku uporczywie nękał swoją byłą żonę, a także groził jej i jej nowemu partnerowi. Decyzją sądu został tymczasowo aresztowany.

38-letni mieszkaniec Świętochłowic, nie potrafiąc pogodzić się z rozstaniem, od ponad roku uporczywie nękał swoją byłą żonę. Nachodził ją, dzwonił do niej i do jej pracy niejednokrotnie ją obrażając. Za pośrednictwem komunikatorów pisał do kobiety i jej nowego partnera wiadomości z groźbami pozbawienia życia. Mężczyzna usłyszał zarzuty i początkowo decyzją prokuratora został objęty policyjnym dozorem. Otrzymał także zakaz kontaktowania się z byłą żoną oraz nie mógł się do niej zbliżać na odległość mniejszą niż 50 metrów. 38-latek zlekceważył wydane zakazy, nie stawiał się na wyznaczony dozór oraz umyślne ukrywał się przed organami ścigania. Policjanci zatrzymali go i postawili przed oblicze sądu, który na wniosek śledczych i prokuratury, tymczasowo go aresztował. Najbliższe trzy miesiące spędzi za kratami. Zgodnie z kodeksem karnym za stalking grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności.

Pamiętajmy!

Znamionami stalkingu mogą być różnego rodzaju powtarzalne zachowania godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatność nękanej osoby, takie jak: uporczywe śledzenie, obserwowanie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie krótkich wiadomości, SMS-ów, wysyłanie e-maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy, nachodzenie w miejscu pracy, a także w miejscu jej zamieszkania oraz innego. Wszystkie wyżej wymienione oznaki aktywności sprawcy muszą wzbudzać w ofierze uzasadnione okolicznościami poczucie zagrożenia lub istotnie naruszać jej prywatność i odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, zgłośmy to organom ścigania. Ignorowanie sprawcy może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenia dla życia i zdrowia jego ofiar.
Stalking to przestępstwo wnioskowe, co oznacza, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.

W ramach akcji Tygodnia Pomocy Osobom Pokrzywdzonym Przestępstwem można skorzystać z bezpłatnej porady, dzwoniąc pod numer telefonu 47 85 44 381 lub osobiście w Komendzie Miejskiej Policji w Świętochłowicach przy ulicy Wojska Polskiego 16 C.

 

 

 

Nagranie audio audiodyskrypcja.mp3

Pobierz plik audiodyskrypcja.mp3 (format mp3 - rozmiar 376.33 KB)

Powrót na górę strony