Wiadomości

Konferencja z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Pszczynie

Data publikacji 04.12.2023

3 grudnia obchodzimy Międzynarodowy Dzień Osób Niepełnosprawnych. Z tej okazji w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyła się konferencja pod nazwą „Praktyczne aspekty dotyczące funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów”. W wydarzeniu wzięli udział także policjanci, którzy omówili tematykę bezpieczeństwa osób z niepełnosprawnościami w domu i przestrzeni publicznej.

Z okazji Międzynarodowego Dnia Osób Niepełnosprawnych w Starostwie Powiatowym w Pszczynie odbyła się konferencja pt. „Praktyczne aspekty dotyczące funkcjonowania w społeczeństwie osób z niepełnosprawnością oraz ich opiekunów”. Wydarzenie otworzył Wicestarosta Pszczyński razem z przewodniczącym Powiatowej Społecznej Rady ds. Osób Niepełnosprawnych.

Część merytoryczną spotkania rozpoczęła adwokat Joanna Seredyńska-Słota ze Stowarzyszenia na Rzecz Poradnictwa Obywatelskiego „DOGMA", która przekonywała, że nie należy się bać instytucji kuratora i ubezwłasnowolnienia. 

W konferencji uczestniczyli: mł. insp. Krzysztof Kazek, koordynator ds. osób ze szczególnymi potrzebami Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach i sierż. szt. Jadwiga Śmietana z Komendy Powiatowej Policji w Pszczynie. Mundurowi tłumaczyli, w jaki sposób policjanci są przygotowani, aby udzielać pomocy osobom z różnymi rodzajami niepełnoprawności. Zwracali również uwagę, aby informować służby o tym, gdy posiada się niepełnosprawność, bo wtedy Policja może szybko i odpowiednio zareagować. Sierż. szt. Jadwiga Śmietana zaznaczyła, że dostępny jest numer telefonu 695 997 997, z którego mogą korzystać osoby głuche i słabosłyszące. Policjantka podkreślała, że wysyłając wiadomość SMS należy ją rozpocząć od słów „jestem głuchy/głucha” i dalej wyjaśnić, jakiej pomocy i gdzie jej potrzeba.

O zasadach działania nowej bezpłatnej wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością oraz możliwości testowania sprzętów ułatwiających funkcjonowanie, mówiła kierownik Ośrodka Wsparcia i Testów z Sosnowca. Natomiast zasady funkcjonowania wypożyczalni technologii wspomagających dla osób z niepełnosprawnością przedstawiła przedstawicielka Oddziału Śląskiego PFRON. Spotkanie było także okazją, aby poruszyć temat stresu i wypalenia zawodowego wśród opiekunów osób z niepełnosprawnością.

Spotkanie było tłumaczone na język migowy. O oprawę artystyczną zadbali uczniowie Powiatowego Zespołu Szkół nr 3 Specjalnych w Pszczynie. Można było również zobaczyć zdjęcia z wystawy „Z życia wzięte” autorstwa Łukasza Pustelnika, poświęcone głównie osobom z ograniczeniami ruchowymi. Fotograf na swoich zdjęciach pokazuje, że osoby z niepełnosprawnością są tak samo atrakcyjne, jak osoby w pełni sprawne.

Spotkanie było doskonałą okazją do wymiany doświadczeń i podsumowania dotychczasowej współpracy pomiędzy poszczególnymi instytucjami.

 • Zdjęcie przedstawia: grupę występujących dzieci wraz z tłumaczką jeżyka migowego.
 • Zdjęcie przedstawia: dwóch mężczyzn z mikrofonami na tle flag.
 • Zdjęcie przedstawia: kobietę na mównicy podczas przemówienia. Na sali siedzi mnóstwo osób.
 • Zdjęcie przedstawia: uczestników konferencji siedzących na sali.
 • Zdjęcie przedstawia: kobietę na mównicy podczas przemówienia.
 • Zdjęcie przedstawia: umundurowaną policjantkę podczas przemówienia.
 • Zdjęcie przedstawia: kobietę, która miga do osób niesłyszących.
 • Zdjęcie przedstawia: policjantkę na mównicy. Przed nią widoczni uczestnicy konferencji.
 • Zdjęcie przedstawia: uczestników konferencji na sali.
 • Zdjęcie przedstawia: umundurowanego policjanta podczas przemówienia.
 • Zdjęcie przedstawia: kobietę mówiącą do mikrofonu.
 • Zdjęcie przedstawia: kobietę przy stanowisku informacyjnym.
 • Zdjęcie przedstawia: kobietę podczas przemówienia.
 • Zdjęcie przedstawia: dwóch mężczyzn z mikrofonami podczas przemówienia.
 • Zdjęcie przedstawia: uczestników spotkania na sali sesyjnej.
Powrót na górę strony