Wiadomości

Chroń swoje dziecko również w sieci!

Data publikacji 29.10.2023

54 lata temu wysłano pierwszą wiadomości pomiędzy dwoma komputerami. Z tej okazji 29 października obchodzony jest Dzień Internetu. Obecnie ma do niego dostęp blisko 5 miliardów ludzi - czyli ponad 50% populacji całej Ziemi, a w Polsce ponad 30 milionów osób, które dziennie spędzają w nim powyżej 6 godzin! Warto więc zastanowić się nad tym, jak Internet wpływa na nasze życie oraz nauczyć się korzystać z niego bezpiecznie. Szczególnie w przypadku dzieci, na które czyha tam wiele zagrożeń.

Wszyscy mamy do niego dostęp. Potrafi on w znaczny sposób ułatwić nam życie. Wie jak odpowiedzieć na prawie każde pytanie, daje nam zastrzyk rozrywki, ułatwia kontakt ze znajomymi i sprawia wrażenie najlepszego przyjaciela, który zawsze jest przy nas. To Internet, który oprócz wielu zalet, posiada również swoje ciemne strony i może stanowić ogromne zagrożenie, szczególnie dla dzieci.

Wydaje się, że powszechny dostęp do Internetu niesie za sobą jedynie korzyści i ułatwienia w życiu codziennym. W bardzo krótkim czasie potrafimy wyszukać wiele istotnych dla siebie informacji, zrobimy szybkie zakupy czy możemy porozmawiać ze znajomymi, którzy są w najodleglejszych zakątkach świata. W tym całym gąszczu pozytywnych aspektów, nie możemy zapomninać o zagrożeniach, jakie ze sobą niesie. Z jednej strony dzieci w bardzo krótkim czasie mogą stać się ofiarami różnych przestępstw, z drugiej zaś sami mogą je popełnić. Skutki takich zachowań mogą mieć olbrzymi wpływ na ich przyszłość.

Internetowe wyzwania, to bardzo niepokojące zjawisko, które wśród młodych osób może prowadzić do niebezpiecznych zachowań. Wyzwania mogą polegać na udostępnianiu w sieci zdjęć lub filmów, gdzie przedstawione są osoby wykonujące różne zadania, szczególnie te niebezpieczne. Należy pamiętać, że "zabawa" taka może zakończyć się często utratą zdrowia lub nawet życia.

Uzależnienie od gier, które charakteryzuje się nadmiernym spędzaniem czasu przy komputerze, zaniedbując przy tym inne aktywności. Warto zwrócić uwagę na zachowanie dziecka, jak reaguje podczas próby ograniczenia korzystania z komputera. Agresja jest jednym z objawów takiego uzależnienia. Częste kłamstwa co do ilości czasu spędzonego na grach, a także zaniedbywanie obowiązków domowych, czy nagłe obniżenie stopni w szkole, to dodatkowe symptomy pojawiającego się problemu.

Przynależność do grup, które są tworzone w komunikatorach internetowych. Wysokim zagrożeniem w tym zakresie, to udostępniane treści w takich grupach. Szczególnie są to zdjęcia i filmy, które często promują zachowania obraźliwe, wyśmiewające, nawołujące do nienawiści. Dużym niebezpieczeństwem jest trend robienia zdjęć swoim rówieśnikom, które są przerabiane i następnie udostępnione na komunikatorze. Skrajne przypadki prowadzą do depresji i zachowań samobójczych.

Aby zapobiec nieszczęściu, rozmawiaj ze swoim dzieckiem i interesuj się nim! Szczególnie:

• Interesuj się aktywnością swojego dziecka w sieci.
• Uświadamiaj dziecko na temat zagrożeń, jakie występują w Internecie.
• Wyjaśnij, że nie wszystkie zachowania w internecie są bezpieczne.
• Kontroluj czas, jaki dziecko spędza na aktywności w internecie i graniu w gry.
• Naucz dziecko, że zrobienie zdjęcia koledze czy koleżance i jego przerobienie, może mieć tragiczne skutki.
• Powiedz dziecku, żeby nie bało się mówić o tym, że rówieśnikowi może dziać się krzywda, spowodowana aktywnością w sieci przez kolegów i koleżanki.
• W razie potrzeby szukaj pomocy i porady u specjalistów.

Gdzie szukać pomocy?

Policja – Biuro do Walki z Cyberprzestępczością.
Fundacja Dajemy Dzieciom Siłę – telefon zaufania 116 111.
Dziecięcy Telefon Zaufania Rzecznika Praw Obywatelskich – 800 12 12 12.

Powrót na górę strony