Atestacja policyjnych psów
Większość ze służących na Śląsku policyjnych czworonogów to psy patrolowo-tropiące. Oznacza to, że mogą one być wykorzystywane zarówno podczas zabezpieczeń imprez masowych, jak i do zatrzymywania osób, czy przeszukiwania terenu w celu odnalezienia zaginionych. W tym tygodniu odbyła się atestacja aż 30 służbowych psów, nie tylko tych patrolowo-tropiących.
Psy do pracy w Policji dobiera się w taki sposób, aby spełniały kryteria zdrowotne i użytkowe tak, by były gotowe chronić ludzi oraz strzec bezpieczeństwa i porządku publicznego. Pies pracujący w Policji musi być odporny na stres i bezwarunkowo posłuszny swojemu przewodnikowi. Zanim jednak trafi do służby, musi przejść swoje pierwsze szkolenie w Zakładzie Kynologii Policyjnej w Sułkowicach. Tam przez około 6 miesięcy nabywa umiejętności pokonywania przeszkód oraz uczy się posłuszeństwa. Pozytywnie zakończone szkolenie kończy się wydaniem atestu, zaświadczającego, że pies jest zdolny do służby. Chcąc utrzymać sprawność i przydatność jako pies policyjny, ich przewodnicy stale prowadzą ćwiczenia ze swoimi podopiecznymi, dbając o ich nienaganną kondycję. Po upływie roku psy ponownie przechodzą egzamin przed komisją, która ocenia ich sprawność.
Od poniedziałku do czwartku na Śląsku przeprowadzona została atestacja psów służbowych. Zajęcia prowadzili policyjni specjaliści do spraw kynologii służbowej Wydziału Prewencji KWP w Katowicach asp. sztab. Adam Chmel oraz asp. sztab. Łukasz Brzeziński. W zajęciach uczestniczył również przedstawiciel Zakładu Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach asp. sztab. Adam Jankowski.
W zajęciach kontrolnych oraz atestacji wzięło udział 30 psów służbowych kategorii: patrolowej, patrolowo-tropiącej, tropiącej oraz do wyszukiwania zapachów materiałów wybuchowych. Ocenie poddano między innymi:
- wyszkolenie psa w tym elementy posłuszeństwa,
- współdziałanie przewodnika z psem podczas wykonywania ćwiczeń,
- obronę przewodnika przed napastnikiem przez psa bez w kagańcu i bez,
- pościg psa bez kagańca za pozorantem,
- pracę węchową psa na śladzie ludzkim,
- pracę węchową przy wyszukiwaniu zapachów materiałów wybuchowych.
Wszystkie psy uczestniczące w zajęciach otrzymały atesty, uprawniające do pełnienia codziennej służby w Policji, zgodnie z ich przeznaczeniem.
Ponadto z grona uczestników wybrano 3 najlepszych przewodników i psów, którzy w przyszłym tygodniu będą reprezentować garnizon śląski w XX Finale Kynologicznych Mistrzostw Policji, który odbędzie się w Zakładzie Kynologii Policyjnej CSP z siedzibą w Sułkowicach. Oto oni:
- mł. asp. Piotr Danielczyk z psem Opus z KMP w Bielsku-Białej,
- mł. asp. Dawid Wilganowicz z psem Nawir z KMP w Sosnowcu,
- asp. sztab. Tomasz Grzelec z psem Namur z KMP w Katowicach.
Trzymamy kciuki!