Wiadomości

58-letni stalker tymczasowo aresztowany.

Data publikacji 04.08.2023

Nawet 8 lat więzienia grozi 58-latkowi zatrzymanemu przez jaworznickich policjantów. Stalker w lipcu opuścił areszt, gdzie trafił za nękanie 43-letniej kobiety. Stalker ponownie zaczął prześladować pokrzywdzoną. Decyzja sądu trafił już do aresztu. Jako recydywiście grozi mu do 12 lat więzienia.

Jaworzniccy policjanci zatrzymali 58-letniego jaworznianina podejrzanego o stalking. Jak ustalili policjanci, mężczyzna 22 lipca 2023 roku został zwolniony z aresztu śledczego, gdzie odbywał wyrok 14 miesięcy pozbawienia wolności za nękanie tej samej kobiety. Mimo wydanego wcześniej sądowego zakazu zbliżania się i kontaktowania z pokrzywdzoną sprawca, po opuszczeniu aresztu, nie stosował się do decyzji sądu i dalej nękał kobietę, wysyłając do niej obraźliwe SMS-y pełne wyzwisk. Ponadto stalker przychodził w nocy pod dom kobiety, wydzwaniał do niej, groził jej pozbawieniem życia i uszkodzeniem ciała oraz zakłócał jej spokój. Swoim zachowaniem doprowadził do tego, że 43-latka bała się wyjść z własnego domu. Mężczyzna usłyszał zarzut uporczywego nękania, czego dopuścił się w warunkach powrotu do przestępstwa. Na wniosek jaworznickich śledczych Prokuratura Rejonowa w Jaworznie wystąpiła do sądu o zastosowanie tymczasowego aresztu. Sąd Rejonowy w Jaworznie wydał postanowienie o zastosowanie wobec mężczyzny środka zapobiegawczego w postaci 3-miesięcznego aresztu. Zgodnie z kodeksem karnym za stalking grozi kara do 8 lat pozbawienia wolności. Jednak 58-latek jako recydywista w więzieniu może spędzić nawet 12 lat.

Pamiętajmy!

Znamionami stalkingu może być różnego rodzaju powtarzalne zachowania, godzące w poczucie bezpieczeństwa i prywatność nękanej osoby, takie jak: uporczywe śledzenie, obserwowanie pokrzywdzonego, nieustanne przesyłanie krótkich wiadomości, SMS-ów, wysyłanie e-maili na pocztę elektroniczną, próby poniżenia danej osoby w środowisku jej pracy, nachodzenie w miejscu pracy, a także w miejscu jej zamieszkania oraz innego. Wszystkie wyżej wymienione oznaki aktywności sprawcy muszą odbywać się wbrew woli, a często też kontynuowane są pomimo zdecydowanego sprzeciwu adresata. Jeśli podejrzewamy, że mogliśmy stać się ofiarą stalkingu, zgłośmy to organom ścigania. Ignorowanie sprawcy może prowadzić do eskalacji niebezpiecznych zachowań i stwarzać poważne zagrożenia dla życia i zdrowia jego ofiar. Stalking to przestępstwo wnioskowe, co oznacza, że do pociągnięcia stalkera do odpowiedzialności karnej konieczne jest złożenie stosownego wniosku przez pokrzywdzonego do organów ścigania.

 

Powrót na górę strony