Wiadomości

Noś odblaski. Bądź widoczny! Bądź bezpieczny!

Data publikacji 24.02.2023

W miniony czwartek policjanci w powiecie pszczyńskim przeprowadzili wspólnie z Radiem Express akcję pod nazwą "Świeć przykładem - Noś Odblaski". Akcja promująca noszenie odblasków cieszyła się dużym zainteresowaniem. Policjanci uświadamiali głównie pieszych i rowerzystów, jak ważne jest posiadanie elementów odblaskowych na swojej odzieży.

Wczoraj rozdano kilkaset opasek odblaskowych na Rynku w Pszczynie oraz w miejscowościach Suszec i Warszowice. Wraz z rozgłośnią radiową Radia Express, w akcji udział wzięli policjanci Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach, pszczyńska drogówka oraz funkcjonariusze Straży Miejskiej z Pszczyny. Głównym celem działań było uświadomienie społeczeństwu, jak ważne jest noszenie elementów odblaskowych.

Pieszy poruszający się po drodze po zmierzchu poza obszarem zabudowanym, jest obowiązany używać elementów odblaskowych w sposób widoczny dla innych uczestników ruchu, chyba, że porusza się po drodze przeznaczonej wyłącznie dla pieszych lub po chodniku. Jednakże policjanci zachęcają do korzystania z elementów odblaskowych zawsze, również tam, gdzie przepisy tego nie nakazują np. w obszarze zabudowanym. Korzystanie z elementów odblaskowych kilkukrotnie zwiększa widoczność pieszego, przez co prowadzący pojazd ma więcej czasu na wykonanie manewru wymijania bądź hamowania.

Wszelkie akcje profilaktyczne związane z bezpieczeństwem na drodze, mają na celu podnoszenie świadomości społeczeństwa, kształtowanie prawidłowych postaw i zachowań wśród uczestników ruchu drogowego, jak również budowanie poczucia współodpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

Piesi muszą również pamiętać, że idąc po poboczu lub po jezdni, obowiązani są iść lewą stroną drogi – to podstawowa zasada bezpieczeństwa na drodze!

 

Powrót na górę strony