Wiadomości

"Lotnisko 2022". Ćwiczenia dowódczo-sztabowe służb w Rybniku

Data publikacji 17.10.2022

Piątek, godzina 09.00. Dyżurny rybnickiej komendy został powiadomiony telefonicznie o wtargnięciu trzech nieuprawnionych osób na teren lotniska sportowego w Rybniku–Gotartowicach należącego do Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego. Osoby posiadają niebezpieczne narzędzia. To scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych, jakie przeprowadzili rybniccy policjanci oraz strażacy.

W piątek, około godziny 09:00 dyżurny rybnickiej komendy został powiadomiony telefonicznie o wtargnięciu trzech nieuprawnionych osób na teren lotniska sportowego w Rybniku – Gotartowicach należącego do Aeroklubu Rybnickiego Okręgu Węglowego. Osoby posiadają niebezpieczne narzędzia. Na miejsce zdarzenia dyżurny natychmiast skierował patrol z poleceniem zachowania szczególnych zasad bezpieczeństwa. Mundurowi informują, że sprawcy prawdopodobnie rozbiegli się po terenie lotniska i są niebezpieczni. Komendant powołuje na czas działań sztab oraz grupę realizacyjną składającą się z policjantów prewencji wraz z Nieetatową Grupą Minersko – Pirotechniczną. Na miejsce są skierowani policjanci z Wydziału Kryminalnego, prewencji, Wydziału Ruchu Drogowego oraz mundurowi z Komisariatów Policji i Państwowa Straż Pożarna w Rybniku.

To scenariusz ćwiczeń dowódczo-sztabowych pod kryptonimem „Lotnisko 2022”, które odbyły się w piątek na terenie Rybnika.

Kolejno stróże prawa izolują miejsca zdarzenia oraz teren przyległy ze szczególnym uwzględnieniem Drogi Wojewódzkiej 935, zabezpieczają miejsce zdarzenia. Z uzyskanych informacji wynika, że jedna z osób ukryła się w jednym z pomieszczeniu biurowych na terenie hangaru lotniczego, natomiast dwie osoby znajdują się w rejonie stacji paliw. Skierowana na miejsce zdarzenia grupa realizacyjna z uwagi na zagrożenie życia i zdrowia pracowników przebywających na terenie lotniska niezwłocznie podejmuje działania zmierzające do zatrzymania osób niebezpiecznych. Policjanci sprawdzają obiekt pod kątem zatrzymania osób niebezpiecznych. W pomieszczeniach biurowych zostaje zatrzymana jedna osoba. Patrol zabezpieczający informuje, że druga osoba ucieka z rejonu stacji paliw w kierunku płyty lotniska - zostaje zatrzymana przy użyciu psa służbowego oraz z wykorzystaniem środków pirotechnicznych. Trzecia osoba chowa się wewnątrz statku powietrznego zaparkowanego przy stacji paliw. Policjanci z grupy realizacyjnej obezwładniają i zatrzymują wszystkich sprawców, przy których zostają zabezpieczone niebezpieczne przedmioty.

Podczas zatrzymania jeden ze sprawców zaprószył ogień w pobliżu stacji paliw obsługującej samoloty. Mundurowi wraz z osobami zatrzymanymi podejmują ewakuację. Do działań przystępują strażacy z Państwowej Straży Pożarnej w Rybniku. Po zakończonej akcji policjanci sprawdzają hangar techniczny wraz z budynkami przyległymi pod kątem podłożenia urządzeń wybuchowych. Podczas sprawdzenia obiektu lotniska informacja o możliwości podłożenia urządzenia wybuchowego nie została potwierdzona. Następnie Technik Kryminalistki wraz z grupą dochodzeniową przystępują do zabezpieczenia materiałów dowodowych. Na zakończenie kierownik ćwiczenia przekazuje obiekt osobie odpowiedzialnej za ochronę lotniska.

Celem ćwiczenia było sprawdzenie mobilności, szybkości działania oraz zakresu współpracy policji z innymi służbami w sytuacji kryzysowej. Podczas podsumowania, któremu przewodził Zastępca Komendanta Miejskiego Policji w Rybniku mł. insp. Roman Chlubek oraz kierownictwo jednostki, omówiono przebieg ćwiczenia i poddano je ocenie przez obserwatorów. Jak wskazano działania przebiegły bardzo szybko, sprawnie i co najważniejsze, skutecznie.

 • Policjanci podczas ćwiczeń dowódczo - sztabowych na Lotnisku w Rybniku.
 • Odprawa z Panem Komendantem tuż przed ćwiczeniami dowódczo - sztabowymi.
 • Dowódca ćwiczeń - młodszy inspektor Roman Chlubek.
 • Sztab podczas działań "Lotnisko".
 • Naczelnik Wydziału Prewencji podczas rozmowy przez stację z policjantami.
 • Pan Naczelnik Wydziału Prewencji sprawdza broń oraz wyposażenie policjantów.
 • Policjanci z Wydziału Prewencji rybnickiej komendy legitymują osoby przebywające w budynku tuż przy lotnisku.
 • Policjanci zatrzymują pierwszego ze sprawców.
 • Policjanci podczas zatrzymania mężczyzny, który wtargnął na teren lotniska w Rybniku.
 • Przełożeni z Policji oraz Straży Pożarnej podczas obserwacji ćwiczeń na Lotnisku w Rybniku.
 • Mundurowi podczas zatrzymania podejrzewanego mężczyzny.
 • Przewodnik z psem służbowym zatrzymuje kolejnego ze sprawców.
 • Przewodnik z psem służbowym zatrzymują podejrzewanego mężczyznę.
 • Policjanci zatrzymują mężczyznę, który ukrył się w statku powietrznym.
 • Mundurowy podczas zatrzymania mężczyzny, który wtargnął na teren Lotniska w Rybniku.
 • Naszywka z Wydziału Prewencji.
 • Policjanci zatrzymują trzeciego ze sprawców, który nieuprawniony wszedł na Lotnisko w Rybniku.
 • Policjanci z rybnickiej drogówki zabezpieczają rejon ulicy, tuż przy Lotnisku w Rybniku.
 • Strażacy będą gasić pożar na stacji paliw.
 • Dowództwo Straży Pożarnej w Rybniku podczas ćwiczeń sztabowych.
 • Policjanci wraz z psem sprawdzają budynek pod kątem środków pirotechnicznych.

Film video_Lotnisko_2022.mp4

Opis filmu: Nagranie ćwiczeń dowódczo - sztabowych "Lotnisko".

Pobierz plik video_Lotnisko_2022.mp4 (format mp4 - rozmiar 28.6 MB)

Nagranie audio Lotnisko.m4a

Opis nagrania: Audiodeskrypcja.

Pobierz plik Lotnisko.m4a (format mp3 - rozmiar 467.95 KB)

Powrót na górę strony