Obchody Narodowego Dnia Powstań Śląskich
W miniony weekend Śląsk świętował 100- lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. W województwie odbywały się uroczystości związane z obchodami nowego święta- Narodowego Dnia Powstań Śląskich. Główne wydarzenia odbyły się w Katowicach. Wziął w nich udział I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak. Śląskich policjantów reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn oraz jego zastępcy.
Uroczyste obchody rozpoczęły się w niedzielę mszą świętą w Archikatedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Na rynku grupy rekonstrukcyjne oraz Szwadron Kawalerii Wojska Polskiego odegrały inscenizację historyczną. W wydarzeniach brał udział I Zastępca Komendanta Głównego Policji nadinspektor Dariusz Augustyniak, Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Artur Bednarek oraz Komendant Miejski Policji w Katowicach młodszy inspektor Arkadiusz Konowalski. Następnego dnia przy Placu Szramka nastąpiło odsłonięcie „Pomnika Orląt i Kadetów Lwowskich” oraz zasadzenie papieskiego dębu. Wszytko poprzedzone było mszą świętą w kościele Niepokalanego Poczęcia NMP. W ceremonii brał udział I Zastępca Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach inspektor Mariusz Krzystyniak.
Również przed Pomnikiem Powstańców Śląskich w Katowicach świętowano 100- lecie przyłączenia Górnego Śląska do Polski. Śląską Policję reprezentował Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinspektor Roman Rabsztyn. W uroczystości wzięli także udział ministrowie, parlamentarzyści, przedstawiciele administracji rządowej i samorządowej oraz przedstawiciel służb mundurowych.
Po odegraniu Hymnu Państwowego, Apelu Pamięci i salwie honorowej, przybyłe na obchody delegacje złożyły pod Pomnikiem Powstańców Śląskich wieńce.
Wydarzenia uświetniła reprezentująca śląską Policję Kompania Honorowa i Poczet Sztandarowy.
Nowe święto zainicjował Prezydent RP Andrzej Duda podczas wizyty w Katowicach, gdzie 07 czerwca br. podpisał ustawę dotyczącą ustanowienia Narodowego Dnia Powstań Śląskich.
Jest to święto państwowe, które ma upamiętniać trzy zrywy z lat 1919–1921 i uczcić pamięć ich „bohaterskich uczestników, którzy wywalczyli przyłączenie części Górnego Śląska do odrodzonej Rzeczypospolitej”. Uchwalenie ustawy jest efektem apelu, z którym do Prezydenta RP zgłosili się przedstawiciele władz regionalnych ze Śląska i Opolszczyzny, „o to, by ustanowić dzień, który będzie upamiętnieniem powstań śląskich i oddaniem hołdu wszystkim, którzy przyczynili się do tego, że przed 100 laty Śląsk w swej części – część Górnego Śląska – wróciła do macierzy”.