Wiadomości

Policjanci zabezpieczali „Gwarki lokalnie”

Data publikacji 12.09.2021

Od piątku do niedzieli w Tarnowskich Górach odbywały się „Gwarki”. W tym roku, z uwagi na pandemię, impreza była skromniejsza niż w poprzednich latach, ale i tak przyciągnęła wiele osób. Nad ich bezpieczeństwem czuwało kilkudziesięciu policjantów z Tarnowskich Gór i Katowic oraz strażnicy miejscy, pracownicy ochrony, ratownicy medyczni i wolontariusze. Dzięki temu nie doszło do żadnych poważnych wydarzeń.

Gwarki, to cykliczna impreza kulturalno-historyczna w Tarnowskich Górach, organizowana w pierwszej połowie września corocznie od 1957 r. Nazwa imprezy powstała od wydobywających srebrnonośną galenę górników, zwanych gwarkami. Podczas pierwszych „Gwarków” zorganizowano „zabawy i komedyje”, później odbył się jarmark. Były zawody śpiewacze i imprezy sportowe, grała również orkiestra. Podczas jarmarku sprzedawcy wystąpili w strojach mieszczańskich z XVI wieku i śląskich strojach ludowych. Mając przychylność władz wojewódzkich oraz organizatorów ze Stowarzyszenia Miłośników Ziemi Tarnogórskiej, impreza ta była przez wiele lat jedyną tego typu zabawą. Formuła imprezy, polegająca na połączeniu trzech elementów: barwnego historycznego pokazu, atrakcji handlowo-kulinarnej oraz występów artystycznych, przez długi czas była niedoścignionym wzorem. Od 2009 roku głównym organizatorem imprezy jest samorządowa instytucja kultury miasta Tarnowskie Góry - Tarnogórskie Centrum Kultury.

W 1976 roku obchodzono XX Gwarki i 450-lecie nadania praw miejskich Tarnowskim Górom. Gwarki trwały wtedy 6 dni. Rozpoczynały się na rynku uroczystym otwarciem roku szkolnego. Poza koncertami i dyskoteką był plener malarski oraz bal. Z udziałem publiczności kręcono również film „Okrągły tydzień”. Część imprezy zorganizowano w Miasteczku Śląskim i Strzybnicy.

Przez ostatnie trzy dni na ulicach miasta można było spotkać wzmożone patrole, zarówno policjantów umundurowanych, jak i kryminalnych. Tarnogórskich policjantów wspomagali również policjanci z katowickiego oddziału prewencji, strażnicy miejscy, pracownicy ochrony, ratownicy medyczni oraz wolontariusze. Wszystko po to, aby zapewnić najwyższy poziom bezpieczeństwa uczestnikom imprezy oraz artystom występującym na scenie. Tarnogórscy policjanci, na specjalnie dla tego celu przygotowanym stanowisku kierowania, czuwali nad bezpieczeństwem bawiących się osób. Dodatkowy system monitorowania miasta, obejmujący swoim zasięgiem miejsca na co dzień niewymagające stałego nadzoru, pozwolił na szybkie i sprawne reakcje policjantów na wszelakiego rodzaju próby zakłócenia porządku publicznego. Ponadto na terenie miasta kamery monitoringu, obsługiwane przez straż miejską, jak również dyżurujących policjantów wydziału kryminalnego, pozwoliły na zapobieganie wszelkim sytuacjom, które mogły stać się zagrożeniem dla świętujących uczestników imprezy.

Najważniejszym wydarzeniem podczas corocznych Gwarków jest „Pochód gwarkowski”. Kolorowy korowód wędruje najważniejszymi ulicami Tarnowskich Gór, a aktorzy wcielający się w swoje role, prezentują wybrane osoby historyczne związane z miastem. W tym roku, ze względu na pandemię, wydarzenie zostało zaprezentowane w mniejszej skali. Zamiast pochodu był obchód, ograniczony do części historycznej. W trójkącie: rynek - plac Wolności – Tarnogórskie Centrum Kultury, przechadzały się rozproszone grupy uczestników. Do każdej postaci historycznej można było podejść, porozmawiać, sfotografować się. Widzowie podziwiali między innymi Króla Jana III Sobieskiego, Marysieńkę, Sedlaczka oraz Gwarków.

Dzięki współpracy policjantów z innymi służbami, podczas trzydniowej imprezy było bezpiecznie i nie doszło do żadnych poważnych wydarzeń.

  • Na zdjęciu widać płytę rynku, na której policjant obserwuje przemieszczające się osoby.
  • Na zdjęciu widać policjanta patrzącego w monitory z kamer monitoringu
  • Na zdjęciu widać scenę, na której występują artyści. Przed sceną widać uczestników imprezy
  • Na zdjęciu widać dwóch policjantów na tarnogórskim rynku. W tle widać uczestników imprezy.
  • Na zdjęciu widać trzech policjantów rozmawiających z mężczyzną
  • Na zdjęciu widać policjanta, obok którego stoi kobieta z dzieckiem na ręku. W tle zdjęcia widać innych uczestników imprezy.
  • Na zdjęciu widać dwóch policjantów obserwujących uczestników imprezy
  • Na zdjęciu widać skrzyżowanie, przy którym zaparkowane są dwa policyjne radiowozy z włączonymi sygnałami świetlnymi.
  • Zdjęcie przedstawia widok z góry na płytę rynku, na którym znajdują się uczestnicy imprezy, W tle zdjęcia widać oświetlone budynki i karuzele.
  • Na zdjęciu widać idące ulicą postacie historyczne oraz idących za nimi uczniów szkół
  • Na zdjęciu widać postacie historyczne między innymi Króla Jana III Sobieskiego, Marysieńkę.
  • Na zdjęciu widać postacie historyczne - Gwarków
  • Na zdjęciu widać postacie historyczne przechadzające się po tarnogórskim rynku
  • Na zdjęciu widać postacie historyczne przechadzające się po tarnogórskim rynku
  • Na zdjęciu widać postać historyczną. Mężczyzna trzyma w dłoni historyczny pistolet
Powrót na górę strony