Wiadomości

Cyberprzestępca z Wielkopolski w rękach częstochowskiej Policji

Data publikacji 30.08.2021

Policjanci zwalczający cyberprzestępczość zatrzymali w piątek mieszkańca województwa wielkopolskiego w wieku 18 lat, który wspólnie z innym mężczyzną oszukał ponad 350 osób z całej Polski. Ofiary zwabione ofertą pracy podawały swoje dane, a następnie przelewając 1 zł na podane przez fałszywego oferenta konto, nieświadomie składały wniosek ratalny na zakup drogiego sprzętu elektronicznego. W 29 przypadkach przestępcom udało się w ten sposób zamówić towar o wartości ponad 90 tysięcy złotych, który trafiał bezpośrednio w ich ręce. Na wniosek Prokuratury Rejonowej Częstochowa-Północ 18-latek na 2 miesiące trafił do aresztu. Grozi mu do 8 lat więzienia.

Policjanci z Wydziału dw z Przestępczością Gospodarczą, którzy na co dzień zwalczają przestępczość internetową wpadli na trop oszusta, który postanowił wzbogacić się kosztem internautów. To wynik wnikliwej pracy operacyjno-rozpoznawczej śledczych zwalczających cyberprzestępczość i współpracy z jednym z częstochowskich sklepów prowadzących sprzedaż internetową.

Przestępca posługując się danymi innych osób, zamieszczał ofertę pracy na jednym z portali społecznościowych. Od osób zainteresowanych podjęciem pracy wyłudzał ich pełne dane osobowe, a następnie w celu rzekomej weryfikacji podawał konto bankowe, na które zainteresowani mieli przelać 1 . W rzeczywistości jednak wykonany przelew uruchamiał procedurę kredytową w banku i osoba zainteresowana pracą nieświadomie kupowała na raty drogi sprzęt elektroniczny w jednym ze sklepów internetowych. Zakupiony w ten sposób towar trafiał do rąk oszusta, który następnie oferował go do sprzedaży na portalach ogłoszeniowych po znacznie zaniżonych cenach.

18-letni mieszkaniec województwa wielkopolskiego uczynił sobie stałe źródło dochodu z tego przestępczego procederu. W ciągu 4 miesięcy ponad 350 osób dało się nabrać na tą metodę i przekazało oszustom swoje dane. 29 z nich nieświadomie zaciągnęło kredyt i zrobiło zakupy na raty. Oszukanych byłoby znacznie więcej, gdyby nie współpraca policjantów ze sklepem, w którym przestępcy składali zamówienia. Policjanci są już na tropie drugiego z mężczyzn, który wspólnie i w porozumieniu z 18-latkiem prowadził nielegalny „interes”.

Apelujemy! Nie przekazuj swoich danych nieznanym osobom. Bądź czujny i ostrożny wykonując transakcje internetowe. Oszuści wymyślają różne metody, żeby wzbogacić się Twoim kosztem. Dowiedz się co zrobić, jeśli podejrzewasz, że Twoje dane osobowe zostały wykorzystane w nieuprawniony sposób.

  • zatrzymany mężczyzna z założonymi kajdankami - zbliżenie na dłonie
  • policjant prowadzi zatrzymanego - są tyłem do fotografującego
  • zabezpieczony sprzęt elektroniczny
Powrót na górę strony