Wiadomości

W pamięci i sercach na zawsze...

Data publikacji 13.04.2021

13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały się do odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Wiosną 1940 roku NKWD rozstrzelało co najmniej 21 tysięcy obywateli Polski, w tym ponad 10 tysięcy oficerów Wojska Polskiego i Policji Państwowej. Ofiary zbrodni katyńskiej pogrzebano w masowych grobach. Pomnik, który znajduje się koło budynku komendy upamiętnia pomordowanych i poległych funkcjonariuszy policji województwa śląskiego z komisariatu w Siemianowicach Śląskich.

Monument ufundowali w latach 20. ubiegłego wieku siemianowiccy policjanci. Został on zniszczony przez Niemców i ponownie odbudowany. Na górnej części pomnika znajduje się orzeł podrywający się do lotu z pętami łańcucha. Na tablicy pomnika umieszczono napis: "Na pamiątkę wielkiej chwili ufundował zespół komisariatu policji w Siemianowicach pod kierownictwem podkomisarza Drzewuszewskiego Wincentego w dniu 3 maja 1925". Obok znajdują się dwie marmurowe płyty. Na jednej z nich wygrawerowano słowa: „Pomordowanym i poległym funkcjonariuszom policji województwa śląskiego z komisariatu w Siemianowicach Śląskich, których szczątki odnaleziono w Miednoje oraz tym, którzy zginęli na wschodzie w latach 1939 - 1940”, a na drugiej imiona i nazwiska poległych funkcjonariuszy. Tablice zostały ufundowane przez społeczeństwo Siemianowic Śląskich.

13 kwietnia 1990 roku władze ZSRR oficjalnie przyznały się do odpowiedzialności za zbrodnię katyńską. Dzisiaj córka jednego z funkcjonariuszy, którego imię i nazwisko zostało wygrawerowane na płycie pomnika razem z innymi poległymi i pomordowanymi, wspólnie ze swoją rodziną złożyła cześć i poprzez symboliczne zapalenie znicza i złożenie kwiatów uczciła ich pamięć. Zarówno w sercach rodzin, jak i mieszkańców Siemianowic oraz policjantów i pracowników tutejszej komendy pamięć o pomordowanych i poległych funkcjonariuszach będzie trwała wiecznie.

Powrót na górę strony