Wiadomości

III Zawody Sprawnościowe OPP w Katowicach rozstrzygnięte

Data publikacji 17.09.2019

W katowickim oddziale prewencji zakończyły się trzecie zawody sprawnościowe o puchar Dowódcy OPP w Katowicach. Do rywalizacji stanęło 56 policjantów podzielonych na siedem drużyn reprezentujących każdą z kompanii jednostki. Zawody miały na celu podnoszenie sprawności fizycznej mundurowych oraz kształtowanie współpracy zespołowej w duchu sportowej rywalizacji. Finał zawodów odbył się w czwartek, na zbiorniku wodnym Mitręga.

W miniony czwartek zakończyła się rywalizacja sportowa w "III Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach". W szranki stanęło siedem 8-osobowych drużyn (6 policjantów - skład podstawowy, 2 policjantów - rezerwa), reprezentujących pododdziały z katowickiego oddziału prewencji. Były to trzecie tego rodzaju zmagania z zakresu sprawności fizycznej ogólnej i umiejętności współpracy zespołowej.

Rywalizacja w pierwszym dniu odbywała się na hali sportowej Oddziału Prewencji Policji w Katowicach, na placu alarmowym jednostki oraz w pomieszczeniach jednego z budynków. Policjanci rywalizowali między sobą w 4 konkurencjach:

  • Siła i sprawność,
  • Wyścig wioseł na 1 km,
  • Bieg pościgowy,
  • Ewakuacja rannego

Dyscypliny te były bardzo trudne i wyczerpujące. Pierwsza konkurencja wymagała od drużyny wykonania 10 wejść na matę o wysokości 50 cm, następnie martwy ciąg z ciężarem 80 kg (10 razy), wejście i zejście po linie, przetaczanie opony od ciągnika rolniczego oraz przenoszenie około 45-kilowego worka treningowego na wyznaczonym odcinku i na koniec podrzut w formule Clean & Jerk 30 kg (10 razy). Liczył się czas całej drużyny. W drugiej konkurencji, z każdego zespołu 1 policjant wykonywał ćwiczenie na „wioślarzu” na dystansie 1 km, podczas gdy pozostali w tym czasie wykonywali tzw. deskę. Bieg pościgowy polegał na eliminacji 3 zawodników po każdym okrążeniu, a ostatnia konkurencja, w pełnym sprzęcie PZ, na jak najszybszym odnalezieniu i wyniesieniu wszystkich rannych osób z zadymionego pomieszczenia. Po pierwszym dniu zawodów prowadzenie w rywalizacji objęła drużyna reprezentująca Kompanię Prewencji I, wyprzedzając o siedem punktów Kompanię Prewencji VI.

Jeszcze ciekawiej przedstawiał się drugi dzień rywalizacji. Odbywał się on na basenie w Parku Wodnym „Jura” oraz na zbiorniku wodnym „Mitręga” w Łazach, gdzie zostały rozegrane dwie konkurencje. Pierwsza polegała na pokonaniu w wodzie dystansu 50 metrów z utrudnieniami w postaci siatki, pod którą każdy zawodnik musiał przepłynąć. Druga to bieg 1,5 km po wyznaczonej trasie najeżonej różnego rodzaju przeszkodami, takimi jak ściany, basen z wodą, drabina, opony czy równoważnie, gdzie na koniec każda drużyna musiała przenieść na wyznaczonym odcinku łączny ciężar 150 kg rozłożony na 6 kettli w konfiguracji 3 x 17,5 kg, 1 x 25 kg, 1 x 32,5 kg i 1 x 40 kg .

Drugi dzień zmagań, podobnie jak pierwszy, zakończył się wygraną policjantów z Kompanii Prewencji I, którzy nie dali szans swoim kolegom z pozostałych pododdziałów. Po dwóch dniach zaciętej rywalizacji zwycięstwo w III. Zawodach Sprawnościowych o Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach odniosła Kompania Prewencji I, wyprzedzając aż o 9 punktów Kompanię Prewencji VI. Kolejne miejsce ex aequo zajęły Kompania Prewencji III i IV. Po porównaniu czasów z finałowej konkurencji trzecie miejsce ostatecznie zajęła Kompania Prewencji III.

Na zakończenie zawodów kierownictwo jednostki, wraz z Przewodniczącym ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach, złożyło wszystkim uczestnikom III Zawodów Sprawnościowych OPP wyrazy uznania i szacunku za sportową postawę. Podkreślono, iż bez względu na zajęte miejsca, każdy z osobna zasługuje na wyróżnienie. Ogromne podziękowania wraz z pamiątkowymi statuetkami i okolicznościowymi dyplomami za pomoc w organizacji zawodów oraz udostępnienie obiektów i terenu do ich rozegrania zostały przekazane na ręce Burmistrza miasta Łazy Panu Maciejowi Kaczyńskiemu, Dyrektorowi Ośrodka Sportu i Rekreacji w Łazach Panu Adrianowi Kała, Komendantowi Państwowej Straży Pożarnej w Zawierciu bryg. Adamowi Łągiewce oraz Prezesowi Ochotniczej Straży Pożarnej w Ciągowicach Panu Henrykowi Mogieła. Kierownictwo jednostki złożyło także specjalne podziękowania przedstawicielowi firmy Rathdowney Polska sp. z o. o. Panu Bartoszowi Władymirow za wsparcie finansowe oraz Pani Dorocie Snarskiej z Grupy PZU, z której Funduszu Prewencyjnego zostały ufundowane nagrody dla najlepszych policjantów z trzech pierwszych miejsc.

Dowódca Oddziału Prewencji Policji w Katowicach insp. Rafał Stanek w asyście zastępcy dowódcy mł. insp. Artura Maliszewskiego i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach asp.szt. Dariusza Tabasa wręczył zwycięskiej drużynie „Puchar Dowódcy Oddziału Prewencji Policji w Katowicach i Przewodniczącego ZT NSZZ Policjantów OPP w Katowicach”. Każda z drużyn, która zajęła miejsca 1 - 3 otrzymała ponadto pamiątkowe puchary, a wszystkie zespoły - okolicznościowe dyplomy.


​Zwycięzcom gratulujemy!

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 13.8 MB)

Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 14.95 MB)

Powrót na górę strony