Wiadomości

"Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu..." – podsumowanie akcji "ZNICZ 2017"

Data publikacji 03.11.2017

Zakończyła się policyjna akcja ZNICZ 2017. Przez siedem dni ponad 13,5 tysiąca śląskich policjantów dbało o bezpieczeństwo osób odwiedzających groby swoich najbliższych. Podczas działań mundurowi prowadzili także akcję profilaktyczną dedykowaną kierowcom i pieszym, której hasło brzmiało "Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu...". Policjanci apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzegając, że chwila nieuwagi może okazać się tragiczna w skutkach.

W akcję "ZNICZ 2017", która trwała od piątku 27 października, od godziny 6.00 do wczoraj do godz. 22.00, zaangażowanych było w województwie śląskim 4826 policjantów ruchu drogowego, 8677 pozostałych stróżów prawa oraz 677 mundurowych z innych służb. Czuwali oni nad płynnością ruchu na większości ciągów komunikacyjnych, ale również patrolowali okolice cmentarzy, parkingów i miejsc kultu, dbając o mienie i bezpieczeństwo osób tam przebywających.

W trakcie przedłużonego weekendu, na śląskich drogach życie straciły 2 osoby, a 77 zostało rannych. Odnotowano 95 wypadków i 1316 kolizji.

W tym roku zatrzymano 155 kierowców pojazdów mechanicznych jadących pod wpływem alkoholu (113 osób w stanie nietrzeźwości, co stanowi przestępstwo, a 42 osoby w stanie po użyciu alkoholu, co jest wykroczeniem drogowym). Policjanci zatrzymali także 51 pijanych rowerzystów.

Niejednokrotnie kierowcy po zakrapianym obiedzie, czy kolacji, podróżują z całą swoją rodziną, która zgadza się na to, żeby pijany za kierownicą narażał ich życie i zdrowie. Jako pasażerowie i świadkowie nie bądźmy obojętni i nie tolerujmy takich sytuacji! Nie pozwalajmy osobom po alkoholu zasiadać za kierownicą!

Podczas akcji „ZNICZ” przedstawiciel Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach oraz mundurowi z katowickiej komendy miejskiej spotkali się z kierowcami i pieszymi po to, by przypomnieć o przestrzeganiu zasad ruchu drogowego. Stróże prawa wręczali nie tylko odblaski, ale i znicze, które miały skłonić do przemyśleń nad kruchością i ulotnością ludzkiego życia. Mundurowi chcieli w ten sposób uświadomić uczestnikom ruchu jak wiele w kwestii bezpieczeństwa na drodze zależy od nich samych. Akcji towarzyszyło hasło "Jedź tak, aby brawura nie doprowadziła Cię do grobu...". Policjanci apelowali o zachowanie szczególnej ostrożności, przestrzegając, że chwila nieuwagi może okazać się tragiczna w skutkach.

Ruch w okolicy cmentarzy był najbardziej wzmożony w dzień Wszystkich Świętych, jednak pomimo dużej liczby samochodów i pieszych, dni te były najbezpieczniejszymi w czasie całej akcji. Dziękujemy zarówno kierowcom, jak i pieszym za cierpliwość podczas chwilowych utrudnienień w ruchu i stosowanie się do wydawanych poleceń. Wszystko to usprawniło pracę policjantom i miało wpływ na bezpieczeństwo.

Pomimo zakończenia akcji "ZNICZ 2017", zwiększony ruch w rejonie cmentarzy będzie nam towarzyszył jeszcze przez najbliższe dni. Dlatego kierujących prosimy o zachowanie ostrożności w czasie przejazdu w rejonach nekropoli, zaś pieszych o stosowanie elementów odblaskowych bez względu na to czy znajdują się na chodniku bądź poboczu, w obszarze zabudowanym czy niezabudowanym, drodze oświetlonej lub tam gdzie nie ma latarni. 

 

{PLAYER:455723}

Tak działania "ZNICZ 2017" przebiegały w poszczególnych miastach:

- Bielsko-Biała

- Chorzów - podsumowanie

- Katowice

- Kłobuck

- Lubliniec

- Mikołów

- Myszków

- Racibórz

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Tychy, Tychy - podsumowanie

- Zabrze, Zabrze - podsumowanie

- Żory

  • policjanci z Zabrza podczas akcji "ZNICZ 2017"
  • policjanci z Zabrza podczas akcji "ZNICZ 2017"
  • policjanci z Zabrza podczas akcji "ZNICZ 2017"
  • policjanci z Zabrza podczas akcji "ZNICZ 2017"
  • policjanci z Zabrza podczas akcji "ZNICZ 2017"
  • policjanci z Zabrza podczas akcji "ZNICZ 2017"

Pliki do pobrania

Powrót na górę strony