Wiadomości

Nie zaakceptował promili na drodze

Data publikacji 27.10.2015

Bohaterską postawą może poszczycić się 18- latek, który ujął nietrzeźwego kierowcę. Nie akceptując popisów amatora jazdy na „podwójnym gazie” przekazał go w ręce policjantów. To kolejny przypadek w powiecie pszczyńskim, gdzie dzięki pomocy i odwadze mieszkańca został wyeliminowany z ruchu drogowego nieodpowiedzialny kierowca.

W niedzielę, kilka minut po północy, dyżurny pszczyńskiej komendy odebrał zgłoszenie dotyczące ujęcia nietrzeźwego kierowcy. Z przekazanej informacji wynikało, że młody mężczyzna widząc popisy pijanego kierowcy opla udaremnił mu dalszą jazdę. 18- latek podszedł do samochodu i wyciągnął kluczyki ze stacyjki, kiedy kierowca zjechał z drogi na parking przy budynku OSP w Studzienicach. Przybyli na miejsce policjanci zbadali stan trzeźwości 42- letniego kierowcy astry. Niestety,urządzenie pokazało w jego organiźmie ponad promil alkoholu. Mieszkaniec Studzienic stracił już prawo jazdy, a ponadto odpowie za jazdę w stanie nietrzeźwości, za co grozi 2- letni pobyt w więzieniu.

Młodzieńcowi, który powiadomił pszczyńskich policjantów o swoich podejrzeniach, dziękujemy za czujność. Dzięki przekazanej informacji policjanci mogli szybko podjąć interwencję i prawdopodobnie zapobiegli drogowej tragedii. To przykład prawidłowego działania w myśl kampanii "Nie reagujesz - akceptujesz", której głównym celem jest wzbudzenie w społeczeństwie braku akceptacji na zachowania negatywne, przestępcze i uciążliwe.

Dodatkowo przypominamy!

W nowych przepisach zaostrzono kary dla pijanych kierowców oraz tych, którzy pod wpływem alkoholu spowodowali wypadek drogowy. Okres, na jaki orzekany jest zakaz prowadzenia pojazdów został wydłużony z 10 do 15 lat, minimalną karą będą 3 lata. Osoby kierujące pojazdem w stanie nietrzeźwości będą musiały się także liczyć z wysokimi karami finansowymi. Niezależnie od orzeczonej kary, sąd będzie obligatoryjnie stosował karę w wysokości nie mniejszej niż 5 tys. złotych, w przypadku osoby, którą złapano po raz pierwszy oraz nie mniejszej niż 10 tys. zł., dla recydywistów. Jeśli kierowca spowoduje wypadek drogowy pod wpływem alkoholu nawiązka nie będzie mogła być mniejsza niż 10 tys. zł. Pieniądze uzyskane z tego tytułu będą przekazywane na rzecz osób poszkodowanych w wypadkach.

Powrót na górę strony