Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK
Rozmiar czcionki
- Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK - zakończenie projektu Po ponad dwóch i pół roku, w dniu 31 grudnia br., dobiegnie końca wdrażanie projektu „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK”. Przedsięwzięcie realizowane w partnerstwie przez Komendanta Wojewódzkiego Policji w Łodzi - lidera projektu oraz partnerów – Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach oraz Komendanta Wojewódzkiego Policji we Wrocławiu rozpoczęło się 1 czerwca 2020 r. Budżet projektu wyniósł 4 914 687,45 PLN, z czego 75%, tj. 3 686 015,59 PLN stanowiło dofinansowanie przez Unię Europejską ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego.
- Wspólne ćwiczenia Policji i służb ratowniczych Na terenie Kopalni Guido i Sztolni Królowa Luiza — największego w kraju podziemnego kompleksu turystyczno-kulturalnego odbyły się ćwiczenia dowódczo-sztabowe. Organizatorem przedsięwzięcia była Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, a jego celem było sprawdzenie współdziałania służb w przypadku zdarzenia kryzysowego mogącego wystąpić pod ziemią. W ćwiczenia, odbywające się m.in. na podziemnych trasach turystycznych kompleksu, była zaangażowana policja, straż pożarna, pogotowie ratunkowe i centralna stacja ratownictwa górniczego.
- Spotkanie robocze w Lipowej W dniach 28-29 października 2021 roku odbyło się spotkanie robocze w miejscowości Lipowa w ramach projektu pn. „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK”. Wzięli w nim udział przedstawiciele zaangażowanych komend partnerskich z Łodzi, Katowic oraz Wrocławia.
- Policyjni pirotechnicy zakończyli szkolenie Niemal każdego dnia występują zgłoszenia dotyczące niewybuchów z okresu II wojny światowej, alarmów bombowych, czy amatorów eksperymentowania z materiałami wybuchowymi. Ze względu na niebezpieczeństwo, które niosą ze sobą tego typu interwencje, niezbędne jest stałe doskonalenie umiejętności policyjnych pirotechników. Cykl sześciu szkoleń z zakresu zagrożeń CBRN-E właśnie dobiegł końca. Przez dwa miesiące trwania kursu przeszkolonych zostało 113 funkcjonariuszy z Katowic, Wrocławia oraz Łodzi. Policjanci, którzy na co dzień jako pierwsi działają na miejscu zdarzenia związanego z materiałami wybuchowymi lub niebezpiecznymi substancjami, mieli okazję do zgłębienia swojej wiedzy oraz świadomości pracy z tego typu czynnikami. Zakres szkolenia obejmował następujące zagadnienia:
- Policjanci doskonalą umiejętności prac na wysokości Od maja do października trwają szkolenia doskonalące umiejętności prac na wysokości. Podczas codziennej służby niejednokrotnie występuje konieczność zmagania się z niebezpieczeństwem, jakim jest praca na wysokości. Aby być przygotowanym na tego typu zagrożenia, policjanci Nieetatowych Grup Rozpoznania Minersko-Pirotechnicznego biorą udział w cyklu dwutygodniowych kursów, po których ukończeniu uzyskują uprawnienia do prac na wysokości w dostępie linowym na poziomie rozszerzonym.
- Szkolenie policjantów NGRM-P z zakresu zagrożeń CBRN-E W dniach 05.05.2021 – 07.05 odbyło się pierwsze z cyklu szkoleń w ramach Projektu pt. „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK”. Projekt jest współfinansowany przez Unię Europejska ze środków Programu Krajowego Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego, numer projektu PL/2020/PR/0085". Zajęcia obejmowały tematykę rozpoznania i neutralizacji zagrożeń chemicznych, biologicznych, nuklearnych, radiologicznych i związanych z materiałami wybuchowymi.
- Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK Ruszył projekt pt. „Rozpoznanie i neutralizacja zagrożeń CBRN-E na terenie obiektów IK”. Współfinansowana ze środków Funduszu Bezpieczeństwa Wewnętrznego inicjatywa jest odpowiedzią na potrzeby z zakresu ochrony infrastruktury krytycznej. Projekt realizują komendy wojewódzki Policji w: Katowicach, Łodzi i Wrocławiu.