Złamała kwarantannę, bo chciała... rozwiesić pranie - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Złamała kwarantannę, bo chciała... rozwiesić pranie

Data publikacji 23.03.2020

Większość objętych kwarantanną domową nie opuszcza swoich mieszkań i stosuje się do zaleceń. Niestety, nie wszyscy w dobie zagrożenia wykazują się odpowiedzialnością. W sobotnie popołudnie mundurowi otrzymali informację o kobiecie objętej kwarantanną, która spaceruje po klatce schodowej. Dzielnicowy ustalił, że zawiercianka opuszczała mieszkanie, bo chciała... rozwiesić pranie.

Policjanci sprawdzają, czy osoby objęte kwarantanną domową stosują się do zaleceń i czy pozostają w swoich mieszkaniach. Mundurowi apelują też o poważne i odpowiedzialne podejście do zagrożenia, jakim jest rozprzestrzenianie się koronawirusa. Cieszy fakt, że w większości przypadków osoby stosują się do ograniczeń. Niestety, nie wszyscy wykazują się powagą i odpowiedzialnością.

W sobotę po południu policjanci otrzymali informację, że jedna z mieszkanek Zawiercia nie stosuje się do zaleceń i pomimo domowej kwarantanny, którą została objęta, spaceruje po klatce schodowej.

Gdy dzielnicowy przyjechał na miejsce, kobieta była już w swoim domu. Mundurowy ustalił jednak, że rzeczywiście opuszczała ona swoje mieszkanie. Zawiercianka tłumaczyła się, że wyszła, gdyż chciała... rozwiesić pranie na strychu budynku.

Przypominamy!

  • Informacje o osobach objętych kwarantanną, które nie stosują się do zaleceń, przekazywane są Powiatowemu Inspektorowi Sanitarnemu. Jest to organ, który w prowadzonym przez siebie postępowaniu może nałożyć grzywnę nawet do 30 tys. zł.
  • Osoba niestosująca się do zaleceń może również ponieść konsekwencje związane z popełnionym wykroczeniem z art. 116 kw, czyli nieprzestrzegania nakazów lub zakazów o zapobieganiu chorobom, za które grozi kara grzywny.
  • Jeśli z miejsca wyznaczonego oddali się osoba, u której potwierdzono zakażenie, zgodnie z art. 161 kk, za narażenie człowieka na zakażenie, odpowie ona za popełnione przestępstwo, za które grozi kara do roku więzienia.
  • Zgodnie z Rozporządzeniem Ministra Zdrowia z dnia 13.03.2020 r. w sprawie ogłoszenia na terenie RP stanu zagrożenia epidemicznego, na przedsiębiorców - właścicieli firm i lokali usługowych, gastronomicznych i handlowych nałożono ograniczenia. W przypadku niestosowania się do wytycznych, w zależności od okoliczności naruszenia przepisów, osoby te poniosą odpowiedzialność za popełnione przestępstwo z art. 165 kk – sprowadzenie stanów powszechnie niebezpiecznych dla życia lub zdrowia, za które przewidziana jest kara nawet 8 lat więzienia lub za popełnione wykroczenie – art. 54 kw – zabronione zachowanie się w miejscach publicznych, za które można zostać ukaranym grzywną.

Apelujemy!

To dla każdego trudny czas. To jednak od nas samych zależy, jak długo będzie on trwał!

Zostań w domu! Dbaj o siebie i innych!