Akt oskarżenia w sprawie oszustw internetowych
Zabrzańscy policjanci zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości zakończyli sprawę oszustw internetowych przy sprzedaży butów, rowerów, i innych przedmiotów. Śledczy zebrali materiał dowodowy, który łącznie pozwolił na przedstawienie 44 zarzutów. Podejrzany w tej sprawie 20-latek jeszcze przed rozpoczęciem sprawy w sądzie przyznał się do winy. Za oszustwa grozi mu nawet do 8 lat więzienia.
Podejrzanym, w tej sprawie jest 20-letni mieszkaniec Zabrza, który od marca do czerwca 2019 roku, za pośrednictwem popularnych portali ogłoszeniowych oraz społecznościowych, dopuścił się 44 oszustw. Specjalizował sie głównie w "sprzedaży" rowerów oraz butów sportowych. Jednak w kilku przypadkach oszustwa dotyczyły sprzedaży wkładów tytoniowych, wózka dziecięcego lub nawet przelotu liniami lotniczymi i wynajmu domku letniskowego. 20-latek wcześnie był już karany za przestępstwa przeciwko mieniu. Za swoje czyny odpowie zza krat, ponieważ obecnie przebywa już w areszcie śledczym. Za oszustwa grozi mu nawet do 8 lat więzienia.
Policjancie przypominają, że oszuści wykorzystują naszą niewiedzę, brak ostrożności, a czasami naiwność. Schemat jest często taki sam. Osoby zakupują towar przez internet, a następnie pomimo uiszczenia opłaty nie otrzymują go. Nie ma znaczenia czy chodzi o odzież, telefon, bilety, przedmioty wielkogabarytowe, czy też specjalistyczny sprzęt o znacznej wartości.
Dlatego też mając na względzie otrzymywane zgłoszenia, przypominamy o kilku zasadach, które z pewnością pomogą uniknąć nieprzyjemnych sytuacji:
- zawsze korzystaj ze sprawdzonych portali internetowych
- czytaj regulaminy portali, na których robisz zakupy
- logując się na konto sklepu internetowego unikaj ogólnodostępnych punktów do internetu
- sprawdź jakie formy zapłaty umożliwia sprzedawca oraz czy jest wskazany adres i numer telefonu, pod który w razie wątpliwości możesz zadzwonić,
- sprawdzaj opinie o sprzedawcy i sklepie, w którym masz zamiar kupować,
- otrzymując ofertę e-mailem nie korzystaj z linków. Na stronę sklepu wejdź wpisując adres w oknie przeglądarki, unikniesz w ten sposób stron podszywających się pod legalnie działające sklepy,
- zamawiając sprzęt zapytaj, czy sprzedawca dołącza oryginalne oprogramowanie na płytach i instrukcję obsługi,
- kupując telefon komórkowy zapytaj o ładowarkę i dowód zakupu, telefony kradzione sprzedawane są bez ładowarki i dokumentacji,
- staraj się unikać zakupów oraz sprzedaży przedmiotów poza aukcją, wówczas dochodzenie swoich praw jest utrudnione,
- unikaj zakupów przedmiotów o rażąco zaniżanej cenie, gdyż mogą one pochodzić z przestępstwa,
- zachowaj korespondencję ze sprzedawcą, gdyż będzie ona stanowić dowód w sprawie
- płacąc kartą kredytową upewnij się, że połączenie jest bezpieczne ( w pasku adresu powinien pojawić się symbol zamkniętej kłódki)
- nigdy nie udostępniaj swoich haseł.
Jeśli mimo dochowania ostrożności zostaniesz oszukany, zgłoś ten fakt na Policję. Nie zapomnij wtedy zabrać dokumentacji związanej z transakcją tj.:
- datę i numer aukcji, jej przedmiot oraz wylicytowaną cenę,
- nazwę konta (nick) sprawcy oszustwa oraz jego adres e-mailowy,
- sposób kontaktu ze sprzedającym: jego e-mail, nr telefonu, adres,
- sposób dokonania zapłaty: przelew na konto bankowe, płatność za pobraniem,
- wydrukuj lub zrób rzuty ekranu treści korespondencji.