Pobiegli dla upamiętnienia ofiar Marszu Śmierci na trasie Oświęcim - Gliwice
Mija 75. rocznica wyprowadzenia więźniów z niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego i zagłady Auschwitz–Birkenau oraz Marszu Śmierci na trasie Oświęcim–Gliwice. Dla upamiętnienia ofiar tego tragicznego wydarzenia, uczniowie, nauczyciele i dyrekcja Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. M. Batko w Chorzowie, a także śląscy policjanci wzięli udział w Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju. Uczestnicy biegu dotarli m.in. do miejsc pamięci ofiar Marszu Śmierci znajdujących się w Bieruniu, Tychach, Mikołowie, Mokrem, Borowej Wsi, Przyszowicach i Gliwicach.
Bieg Pamięci ze Światłem Pokoju rozpoczął się we wtorek, 28 stycznia o godz. 7.00 na terenie niemieckiego nazistowskiego obozu koncentracyjnego w Oświęcimiu. Spod pomnika ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego, znajdującego się nieopodal obozu, młodzież odebrała Światło Pokoju i połączyła nim, podczas biegu, wszystkie miejsca pamięci ofiar Marszu Śmierci na trasie Oświęcim - Gliwice. Ważnym punktem Biegu Pamięci ze Światłem Pokoju były uroczystości przy każdym Miejscu Pamięci przygotowane przez młodzież, mieszkańców i przedstawicieli lokalnych samorządów. Jednym z takich miejsc był gliwicki cmenatrz komunalny, gdzie znajduje się zbiorowa mogiła ofiar Marszu Śmierci. Bieg zakończył się w gliwickim Domu Pamięci Żydów Górnośląskich oraz na sąsiadującym z muzeum cmentarzu żydowskim, gdzie mieści się pomnik 79 więźniów KL Auschwitz, różnych narodowości, zamordowanych na terenie Gliwic podczas Marszu Śmierci w styczniu 1945 roku. Uczestnicy i uczestniczki biegu złożyli kwiaty oraz zapalili znicze przy pomniku ofiar.
Wydarzenie to było wspólną inicjatywą mł. insp. Krzysztofa Kazka, pełnomocnika Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach ds. Ochrony Praw Człowieka oraz organizatorów, którymi byli dyrekcja oraz nauczyciele z Zespołu Szkół Technicznych nr 2 im. Mariana Batko w Chorzowie. Od kilku lat współpracują oni z Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach w obszarze m.in. przeciwdziałania mowie nienawiści.
W przedsięwzięciu wzięli udział również śląscy policjanci, reperezntujący jednostki z Gliwic, Zabrza, Mikołowa oraz Bierunia. Stróże prawa towarzyszyli młodzieży i nauczycielom podczas sztafety, której trasa wyniosła blisko 60 km. Uczestnicy biegu przez cały czas mieli ze sobą Światło Pokoju, które zostało odpalone przed tablicą ostatnich ofiar obozu oświęcimskiego i przekazywane przy każdym z Miejsc Pamięci.
Pamięć uczestników Marszu Śmierci uczczono również w innych miastach naszego województwa: