Nieuczciwy konwojent kradł pieniądze z bankomatów - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Nieuczciwy konwojent kradł pieniądze z bankomatów

Data publikacji 18.01.2020

W ręce kryminalnych z KWP w Katowicach wpadł nieuczciwy konwojent. Śledczy ustalili, że mężczyzna od połowy 2019 roku systematycznie okradał bankomaty na terenie całego Śląska. W jego mieszkaniu mundurowi znaleźli i zabezpieczyli ponad 20 tys. złotych. Część gotówki pochodziła z okradzionych bankomatów. Mężczyzna usłyszał już zarzuty. Grozi mu 5 lat więzienia.

Policjanci z Sekcji do Walki z Przestępczością Przeciwko Mieniu Wydziału Kryminalnego KWP w Katowicach uzyskali informację z której wynikało, że konwojent lub konwojenci jednej z firm mogli kraść pieniądze z bankomatów na terenie całego województwa śląskiego. Stróże prawa przystąpili do działania. Ich ustalenia doprowadziły do zatrzymania bezpośrednio po zakończonej pracy jednego z konwojentów. Okazało się, że sprawca dopuszczał  się kradzieży w trakcie usuwania awarii, spowodowanej np. zacięciem pieniędzy w urządzeniach. Zgodnie z procedurą, po nieudrożnienie zatoru pieniądze, które zostały wyjęte z urządzenia, powinien spakować do tzw. bezpiecznej koperty i przywieźć do firmy w celu ich rozliczenia. Tymczasem po wyjęciu "zaciętych" banknotów, mężczyzna przywłaszczał część z gotówki dostarczanej do firmy.

Kryminalni przeszukali mieszkanie mężczyzny, gdzie znaleźli gotówkę w kwocie ponad 20 tys. zł. Część zabezpieczonych banknotów o nominałach 100 i 200 zł pochodziła z okradzionych bankomatów.

Na podstawie zebranego materiału dowodowego konwojentowi zostały przedstawione 3 zarzuty kradzieży, do których się przyznał. Policjanci ustalili również, że od połowy 2019 roku mógł on dopuścić się w sumie 10 podobnych przestępstw. Śledczy gromadzą w dalszym ciągu dowody, które pozoliłyby na przedstawienie mężczyźnie kolejnych zarzutów.