Śląska specgrupa"SPEED" bezwzględna dla piratów drogowych - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Śląska specgrupa"SPEED" bezwzględna dla piratów drogowych

Data publikacji 14.01.2020

Policyjna grupa „SPEED” działa na drogach województwa śląskiego od lipca ubiegłego roku. Mundurowi ciągle mają ręce pełne roboty. Za brawurę i niebezpieczne zachowania na drodze zdecydowana większość nieodpowiedzialnych kierowców została ukarana mandatami karnymi. Do niechlubnego grona drogowych piratów dołączyli właśnie kolejni „członkowie”…

W naszym województwie, podobnie jak w innych w całym kraju, działają specjalne grupy "SPEED", zwalczające niebezpieczne zachowania w ruchu drogowym. Poza mundurowymi z drogówki, w ich skład wchodzą również policjanci z pionów kryminalnych, prewencji i zwalczających cyberprzestępczość. Grupa funkcjonująca od lipca ubiegłego roku roku ma już na swoim koncie spore sukcesy w walce z agresją na drogach.

Od ponad 6 miesięcy na terenie Śląska działa specjalna grupa „SPEED”, mająca za zadanie przeciwdziałanie niebezpiecznym zachowaniom na drogach. W jej skład wchodzi 52 policjantów - mundurowych z drogówki, mających specjalistyczne przeszkolenie z obsługi wideorejestratorów i ręcznych mierników prędkości, oraz stróże prawa z wydziałów prewencji, kryminalnego oraz do walki z cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Zespół został powołany 19 lipca 2019 roku decyzją Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach.

Do zadań specgrupy należy nie tylko zatrzymywanie kierowców, którzy stwarzają poważne zagrożenie, przekraczając znacznie dozwoloną prędkość. Grupa "SPEED" zajmuje się także uczestnikami ruchu drogowego, którzy dopuszczają się agresywnych zachowań na drodze i popełniają inne wykroczenia, jak na przykład nieustąpienie pierwszeństwa przejazdu, niewłaściwe wyprzedzanie i inne niebezpieczne zachowania.

Dla policjantów z grupy „SPEED” bezpieczeństwo na drogach jest priorytetem. Mundurowi stanowczo reagują na wszelkie przejawy agresji drogowej i nie stosują taryfy ulgowej wobec kierowców łamiących przepisy.

W grudniu mundurowi ze specgrupy skontrolowali 4139 pojazdów. Policjanci odnotowali 4816 naruszeń przepisów drogowych. Aż 3124 dotyczyło przekroczenia prędkości, w tym w 85 kierowców przekroczyło prędkość o ponad 50 km/h. Większość kierowców, bo aż 2661 zostało ukaranych mandatami karnymi, głównie za przekroczenie dopuszczalnej prędkości. Mundurowi zatrzymali kierowcom 62 prawa jazdy oraz 221 dowodów rejestracyjnych.

Niestety nadal nie brakuje nieodpowiedzialnych kierowców, którzy powodują niebezpieczeństwo dla innych uczestników ruchu drogowego…

W pierwszym tygodniu tego roku specgrupa z dąbrowskiej komendy namierzyła kolejnych piratów drogowych.

W miniony czwartek na ulicy Sobieskiego w ich ręce wpadł kierowca forda, który przekroczył dozwoloną prędkość o 65 km/h w obszarze zabudowanym. 39-letni mieszkaniec Będzina został ukarany 500-złotowym mandatem i 10 punktami karnymi.

W niedzielę w Dąbrowie Górniczej, na drodze krajowej nr 94 stróże prawa zatrzymali do kontroli kierowcę audi. Na konto 26-latka wpadło 6 punktów karnych i nałożony został mandat w wysokości 500 złotych za przejazd na czerwonym świetle.

Apelujemy o rozsądek i kulturę na drodze!

Ładowanie odtwarzacza...