Kierowcy mieli wybór: mandat albo... ćwiczenie - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Kierowcy mieli wybór: mandat albo... ćwiczenie

Data publikacji 19.07.2019

Wczoraj gliwiccy policjanci przeprowadzili na ul. Pszczyńskiej nietypową akcję pod nazwą "Niedoświadczeni, ale bezpieczni". Na kierowców łamiących przepisy uchu drogowego czekała niespodzianka. Zamiast mandatu za popełnione wykroczenie, kierowcy otrzymali upomnienie i policyjne gadżety, a prócz tego ćwiczyli udzielanie pierwszej pomocy przedmedycznej. Spacerowali też w alkogoglach.

Akcję profilaktyczną pod nazwą „Niedoświadczeni, ale bezpieczni” prowadzili sierżanci sztabowi z gliwickiej komendy miejskiej – Mateusz Piórkowski z wydziału prewencji oraz Krzysztof Kołodziej z wydziału ruchu drogowego. Mundurowi zatrzymywali tych kierowców, którzy przekraczali prędkość, nie mieli zapiętych pasów bezpieczeństwa czy podczas kierowania pojazdem rozmawiali przez telefon komórkowy.
Wielu kierujących miało szczęście, bowiem uniknęło mandatów. Osoby zatrzymane do kontroli były pozytywnie zaskoczone, gdy poproszono je o wykonanie zadań edukacyjnych. Było to wykonanie resuscytacji na manekinie, przy wskazówkach przekazywanych przez policjanta z wydziału prewencji. Tym samym przypomniały sobie, często już zapomniane zasady pierwszej pomocy, które mogą wykorzystać na przykład na miejscu wypadku. Potem kierowcy zakładali tzw. alkogogle, dzięki którym mogli przekonać się, jak reaguje ich organizm po wypiciu alkoholu. W specjalnych okularach trzeba było spacerować między słupkami.  Jak się okazało, utrzymanie równowagi nie było łatwe... Można więc tylko sobie wyobrazić, jak sytuacja wygląda, gdy prowadzi się samochód pod wpływem alkoholu. 
Kierowcy odpowiadali także na pytania sprawdzające ich znajomość kodeksu drogowego. Na koniec mogli wybrać sobie jeden z policyjnych gadżetów. Mundurowi przygotowali je z myślą o dorosłych i dzieciach – pasażerach. Były więc elementy odblaskowe w postaci specjalnych opasek oraz kamizelek, długopisy, notesy, zawieszki, smycze oraz kolorowanki dla dzieci na temat bezpieczeństwa na drodze. 
Dzięki alternatywie – mandat lub ćwiczenie – kierowcy byli bardzo zadowoleni, że tym razem uniknęli  poważniejszych konsekwencji. Jednak takie rozwiązanie było wczoraj, a kolejnym razem nie będzie już taryfy ulgowej. Pamiętajmy! By uniknąć kłopotów, należy przestrzegać przepisów ruchu drogowego. Organizatorzy akcji mają nadzieję, że tego rodzaju przedsięwzięcia skłonią uczestników ruchu drogowego do refleksji i spowodują, że będą zachowywać się drodze bezpiecznie oraz rozważnie.

  • Dwaj policjanci rozmawiają z mężczyzną.
  • Policjant instruuje kierowcę jak resuscytować, pochylają się nad fantomem.
  • Policjant instruuje kierowcę jak resuscytować, pochylają się nad fantomem.
  • Policjant instruuje kierowcę jak resuscytować, pochylają się nad fantomem.
  • Policjant instruuje kierowcę jak resuscytować, pochylają się nad fantomem.