Policjant z duszą wolontariusza - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Policjant z duszą wolontariusza

Data publikacji 05.12.2018

Dwa mundury i jeden człowiek, a pod nimi ogromne serce i gotowe do niesienia pomocy dłonie. To policjant z Żor, który od lat, również poza służbą w niebieskich szeregach, bezinteresownie angażuje się w działalność na rzecz społeczeństwa. Policjant i strażak w jednym, pomysłodawca licznych inicjatyw ukierunkowanych na poprawę bezpieczeństwa w mieście, autor spotów profilaktycznych, a przede wszystkim społecznik i wolontariusz, czyli jeden z tych, którzy dzisiaj obchodzą swoje święto.

Sierż.szt. Adam Doleżych od 7 lat służy w żorskiej komendzie. W mieście znany jest nie tylko jako policjant, ale i zaangażowany strażak ochotnik. Do straży wstąpił, gdy był 10-letnim chłopcem, a 11 lat później założył niebieski mundur. Pierwszy raz chlubę przyniósł swojej jednostce, gdy będąc bardzo młodym policjantem, razem z kolegą z patrolu sięgnął po mistrzostwo Śląska w Zawodach Policyjnych Ratowników.

Sierż. Doleżycha zna całe miasto, a to głównie za sprawą jego duszy wolontariusza. Nie dość, że odniósł sukcesy profilaktyczne na gruncie zawodowym kiedy to np. zaangażował się w walkę z dopalaczami, to również w czasie wolnym nigdy nie odmówił pomocy. Jest współtwórcą wielu inicjatyw w mieście takich jak na przykład: kampania "Nie dla czadu", czy "Dopalacze kradną życie – wybieram młodość" i autorem dwóch spotów profilaktycznych. Pierwszy z nich, jaki powstał w ramach walki z dopalaczami w internecie obejrzało ponad 25 tys. osób, natomiast drugi, zrealizowany w ubiegłym miesiącu pt. "W służbie innym" zachwyca i zachęca do niesienia bezinteresownej pomocy mieszkańcom.

Policjant prowadzi również bezpłatne warsztaty z pierwszej pomocy, organizuje obozy strażackie, odwiedza przedszkola, pomaga także przy organizacji różnych wydarzeń w mieście. Na co dzień jednak zajmuje się sprawami wykroczeń, a na wszystko co wykracza poza jego obowiązki poświęca swój wolny czas. Ani za pełnioną fukcję Wiceprezesa OSP w Żorach, ani za żadną inną akcję, w której bierze udział nie otrzymuje nawet grosza. Jego wynagrodzeniem jest wyłącznie satysfakcja z niesienia pomocy innym i możliwość rozwijania swoich pasji. Ostatnio sierż.szt. Adam Doleżych społecznie brał udział w akcji gaszenia pożaru składowiska opon w Żorach, o którym mówiła niemalże cała Polska.

*Międzynarodowy Dzień Wolontariusza (ang. International Volunteer Day, IVD), również Międzynarodowy Dzień Wolontariusza Wspierającego Rozwój Gospodarczy i Społeczny – święto obchodzone corocznie 5 grudnia ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne Organizacji Narodów Zjednoczonych rezolucją 40/212 z 17 grudnia 1985 roku.

  • Adam Doleżych
  • Adam Doleżych
  • Adam Doleżych
  • Adam Doleżych
  • Adam Doleżych
  • Adam Doleżych