Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na śląskich drogach - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych na śląskich drogach

Data publikacji 21.09.2017

“Europejski Dzień Bez Ofiar Śmiertelnych Na Drogach” (European Day Without A Road Death – EDWARD) organizowany jest przez Europejską Organizację Policji Ruchu Drogowego - TISPOL, we współpracy z krajami członkowskimi. Polska Policja od 11 lat jest członkiem TISPOL-u, co pozwala na aktywny udział naszych stróżów prawa zarówno w projektach szkoleniowych, kontrolnych działaniach wzmożonych, jak również na bieżącą wymianę doświadczeń w obszarze ruchu drogowego.

Akcja EDWARD promuje „wizję zero”, przyjętą w wielu krajach europejskich, czyli ZERO śmiertelnych ofiar wypadków drogowych w Europie w dniu 21 września br. Oprócz wzmożonej aktywności policji na europejskich drogach, chodzi przede wszystkim o zwrócenie uwagi na powszechny problem, jakim jest duża liczba osób, która codziennie traci życie i zdrowie w wypadkach drogowych.

Aby urzeczywistnić ideę projektu EDWARD, zachęcamy, aby 21 września firmy, organizacje i szkoły podjęły działania na rzecz bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Czasem wystarczy zwykła rozmowa i wspólna refleksja. W myśl idei- małe działania prowadzą do dużych zmian.

Nie wystarczy jednak zmienić swojego zachowania tylko w jednym dniu. Aby ludzie nie ginęli na drogach, powinniśmy zawsze mieć na uwadze własne bezpieczeństwo i bezpieczeństwo osób, które możemy narazić swoim nieodpowiedzialnym zachowaniem. Tylko wówczas wizja „zero” będzie możliwa do zrealizowania.

Głównymi celami działań EDWARD są:

 • podniesienie świadomości dotyczącej nadal aktualnego problemu, jakim jest bezpieczeństwo w ruchu drogowym oraz wypadki z udziałem osób rannych lub zabitych na drogach Europy;
 • ​ponowne skierowanie uwagi podmiotów działających na rzecz poprawy bezpieczeństwa w ruchu drogowym na prowadzenie skutecznych działań niezbędnych do osiągnięcia celu Europy 2020, tzn. zmniejszenia o połowę łącznej liczby ofiar śmiertelnych wypadków w Unii Europejskiej do 2020 r. w stosunku do 2010 r., kiedy to na drogach zginęło 31.500 osób;
 • pokazanie wartości, jaką mają ustanowione cele dla państw członkowskich Unii Europejskiej;
 • zaprezentowanie możliwości znacznego zredukowania liczby ofiar śmiertelnych i ciężko rannych w wypadkach drogowych, płynących ze współpracy różnych sektorów i podmiotów

Powyższa inicjatywa została poparta m.in. przez Komisję Europejską, Europejską Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego (ETSC), Radę Bezpieczeństwa Ruchu Drogowego Wielkiej Brytanii oraz policję ruchu drogowego wszystkich państw, będących członkami TISPOL.
Na stronie TISPOL będzie można śledzić informacje o wypadkach śmiertelnych, do których doszło w tym dniu na drogach całej Europy.

Dzisiaj w Katowicach odbył się finał akcji oraz krótki briefing prasowy. W pobliżu Szkoły Podstawowej nr 1 przy ulicy Jagiellońskiej pojawiła się spora grupa dzieci. Ta część z nich, która była ubrana na ciemno, trzymała w dłoniach kartki z imieniem i wiekiem osób, które zginęły na drogach. Druga grupa, ubrana dla wyraźnego kontrastu na kolorowo, miała ze sobą własnoręcznie wykonane prace plastyczne, których tematyka nawiązywała do bezpieczeństwa w ruchu drogowym. Najmłodsi otrzymali od policjantów odblaski, które są niezbędnym gadżetem podczas pieszych wycieczek.
 

Tak przebiegały działania EDWARD w poszczególnych miastach naszego województwa:

- Bielsko-Biała

- Chorzów

- Częstochowa

- Dąbrowa Górnicza

- Jastrzębie Zdrój

- Jaworzno

- Kłobuck

- Mysłowice

- Myszków

- Piekary Śląskie

- Pszczyna

- Racibórz

- Ruda Śląska

- Rybnik

- Siemianowice Śląskie

- Tarnowskie Góry

- Tychy

- Zabrze

- Żory

- Żywiec

- Lubliniec

 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach
 • Akcja EDWARD w Katowicach