Wiadomości

Dawniej wykroczenie - dzisiaj przestępstwo

Data publikacji 28.07.2017

Od niedawna obowiązują nowe uregulowania prawne. Jedno z nich określa odpowiedzialność za niezatrzymanie się do kontroli drogowej, za co można trafić do więzienia nawet na 5 lat i stracić prawo jazdy na lat 15. Druga nowelizacja dotyczy kodeksu drogowego i daje policji wyraźne uprawnienie do dokonywania kontroli trzeźwości.

1 czerwca wprowadzono do kodeksu karnego nowe przestępstwo, określone w dodanym art. 178 b, który stanowi, że: "Kto, pomimo wydania przez osobę uprawnioną do kontroli ruchu drogowego, poruszającą się pojazdem lub znajdującą się na statku wodnym albo powietrznym, przy użyciu sygnałów dźwiękowych i świetlnych, polecenia zatrzymania pojazdu mechanicznego nie zatrzymuje niezwłocznie pojazdu i kontynuuje jazdę, podlega karze pozbawienia wolności od 3 miesięcy do lat 5". Poza tym sąd obligatoryjnie orzeka zakaz prowadzenia pojazdów na okres od 1 do 15 lat. Tak więc czyn będący dawniej wykroczeniem dziś jest przestępstwem, za które grożą wyżej wymienione kary.

Do kodeksu drogowego dodano również przepis rozwiewający wątpliwości, co do kontroli stanu trzeźwości. Art. 129 brzmi: "w toku kontroli ruchu drogowego uprawniony organ kontroli może żądać poddania się przez kierującego pojazdem lub inną osobę, w stosunku do której zachodzi uzasadnione podejrzenie, że mogła kierować pojazdem, badaniu w celu ustalenia w organizmie zawartości alkoholu lub obecności środka działającego podobnie do alkoholu".

Powrót na górę strony