XVII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej w Częstochowie - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

XVII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej w Częstochowie

Data publikacji 23.07.2017

Na terenie ośrodka sportowego „Pegaz” w Częstochowie odbył się XVII Międzynarodowy Turniej Policji Konnej. Tytuł najlepszej drużyny zawodów zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, a jej przedstawiciel st. asp. Karol Molenda na koniu Toszek zwyciężył także indywidualnie. Zawodom towarzyszył pokaz tresury policyjnych psów służbowych, koncert orkiestry policyjnej oraz gry, zabawy i konkursy dla dzieci.

Zawody rozpoczęły się od rundy honorowej wszystkich uczestników i złożenia meldunku częstochowskiemu komendantowi o gotowości do przystąpienia do turnieju przez dowódcę częstochowskich jeźdźców, sierż. szt. Grzegorza Wypchlaka. Następnie orkiestra Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach odegrała hymn państwowy.

Jak co roku, zawodnicy walczyli o tytuł najlepszego zawodnika oraz najlepszej drużyny. W szranki stanęło 22 zawodników z 11 drużyn konnych policji z Polski, Czech i Węgier, a także zawodnicy ze Straży Miejskiej w Łodzi. Turniej poprzedził uroczysty przemarsz delegacji zawodników Aleją Najświętszej Maryi Panny w Częstochowie na Plac Biegańskiego, w związku z obchodami Święta Policji. W przerwie wczorajszych zawodów odbył się pokaz umiejętności policyjnych psów służbowych garnizonu śląskiego, który poprowadził st. asp. Adam Chmel z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

Po przeszło 3 godzinach zmagań, wśród których znalazły się takie konkurencje jak przejście po schodach, szereg ustawionych po sobie przeszkód, skok przez ogień, przejście po pochylni, przejście pod wiszącymi taśmami, postój w bramce akustycznej oraz przepchnięcie beczki, a także skoki i przejazd zawodnika połączony ze strąceniem kręgli pałką służbową, skład sędziowski wyłonił najlepszego jeźdźca i najlepszą drużynę. 

Sędzią Głównym i jednocześnie komentatorem turniejowych zmagań zawodników był Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach, sędzia sportów hippicznych - pan Jerzy Smogorzewski.

Tytuł najlepszej drużyny zdobyła reprezentacja Komendy Miejskiej Policji w Chorzowie, drugie miejsce drużyna policji czeskiej z Ostravy, a trzecie- drużyna z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim.
 

W kategorii indywidualnej tytuł najlepszego jeźdźca zdobył st. asp. Karol Molenda na koniu Toszek, drugie miejsce zajął również policjant z Chorzowa – sierż. Michał Porcek na koniu Pikador, a trzecie - st. sierż. Agnieszka Walczak na koniu Jawor z Komendy Powiatowej Policji w Tomaszowie Mazowieckim. Ta sama policjantka z otrzymała tytuł "Najlepszej amazonki" i jednocześnie otrzymała najwięcej punktów za styl i grację. W konkursie "Potęga skoku" zwyciężył sierż. Rafał Borecki na koniu Korsarz z Komendy Wojewódzkiej Policji w Szczecinie.

Najlepszym zawodnikom oraz najlepszym drużynom puchary i nagrody wręczali p.o. Dyrektora Biura Ruchu Drogowego Komendy Głównej Policji mł. insp. Zdzisław Sudoł, p.o. Komendanta Miejskiego Policji w Częstochowie mł. insp. Dariusz Atłasik, Wiceprezes Zarządu Stowarzyszenia Generałów Policji RP generał w st. spocz. Leszek Szreder, Zastępca Prezydenta Miasta Częstochowy Andrzej Szewiński, Przewodniczący Rady Powiatu Częstochowskiego Andrzej Kubat, Zastępca Naczelnika Wydziału Prewencji KWP w Katowicach podinsp. Jacek Babiuch,  Wojewódzki Lekarz Weterynarii w Katowicach Jerzy Smogorzewski, Dyrektor Wojewódzkiego Ośrodka Ruchu Drogowego w Częstochowie Maciej Wawrzkiewicz, Prezes Zarządu Głównego Stowarzyszenia Emerytów i Rencistów Policyjnych Antoni Duda oraz Wiceprzewodniczący Zarządu Terenowego Emerytów i Rencistów w Częstochowie Arkadiusz Zadros, przedstawiciel Zarządu Terenowego NSZZ Policjantów KMP w Częstochowie Arkadiusz Kobiela, Przewodniczący IPA Region Częstochowa Sławomir Balik, a także Wiceprzewodniczący Zarządu Wojewódzkiego Związków Zawodowych z Katowic Jacek Bryła.

Zawodom już od 11.00 towarzyszyły liczne atrakcje, w tym konkursy dla najmłodszych, dotyczące bezpieczeństwa w ruchu drogowym, karuzele, "dmuchańce", kule na wodzie, kolorowanki, pokaz sprzętu Centralnej Szkoły Państwowej Straży Pożarnej w Częstochowie, pokaz motocykli Wydziału Ruchu Drogowego Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie, a także pokaz tresury psa służbowego.

Wszystkim uczestnikom serdecznie gratulujemy i życzymy sukcesów w kolejnych zawodach!