Wiadomości

Śląscy policjanci prowadzą kampanię „Kręci mnie Bezpieczeństwo... nad wodą"

Data publikacji 09.08.2017

Trwają wakacje, a wraz z nimi czas wypoczynku oraz rekreacji w wodzie i nad wodą. W tym okresie niestety dochodzi również do większej liczby utonięć. By zapobiegać tego typu wypadkom, policjanci przygotowali ogólnopolską kampanię informacyjno - edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Do akcji aktywnie włączyli się śląscy policjanci, którzy radzą, uczą i ostrzegają, jak bezpiecznie wypoczywać nad wodą i korzystać z jej uroków, unikając potencjalnych zagrożeń.

Akcja „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą” organizowana jest pod patronatem i z inicjatywy Pana Mariusza Błaszczaka - Ministra Spraw Wewnętrznych i Administracji oraz wpisana do Harmonogramu działań na rok 2017 w ramach Rządowego Programu Ograniczania Przestępczości i Aspołecznych Zachowań „Razem bezpieczniej” im. Władysława Stasiaka na lata 2016 i 2017. Partnerami w projekcie są: Departament Ochrony Ludności i Zarządzania Kryzysowego oraz Departament Komunikacji Społecznej Ministerstwa Spraw Wewnętrznych i Administracji, Zarząd Główny Wodnego Ochotniczego Pogotowia Ratunkowego, Polski Związek Żeglarski, Polski Związek Wędkarski oraz Centrum Turystyki Wodnej Polskiego Towarzystwa Turystyczno - Krajoznawczego.

Mimo, że zarówno w zakresie wypadków jak i utonięć osób w ostatnich latach zauważalna jest tendencja spadkowa, to bezsprzecznie stwierdzić należy, że każdy tego rodzaju przypadek jest dramatem nie tylko dla ofiary takiego zdarzenia, ale przede wszystkim dla jego rodziny i najbliższych. Tak więc będzie to zawsze o jeden wypadek za dużo.

Mając na celu poprawę bezpieczeństwa osób przebywających w wodzie i nad wodą, Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji zainicjowało akcję informacyjno-edukacyjną „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”. Do akcji bardzo aktywnie przyłączyli się także śląscy policjanci, którzy już od początku czerwca prowadzą liczne spotkania mające uczyć bezpiecznego korzystania z kąpielisk.

Celem przedsięwzięcia jest zwrócenie uwagi społecznej na zagrożenia jakie nieść może rekreacja wodna i promowanie odpowiedzialnych postaw osób przebywających w wodzie i nad wodą, a w efekcie dalsze ograniczenie takich wypadków. Akcja realizowana będzie od czerwca do września br. na terenie całego kraju, a szczególnie intensyfikowana na terenie obszarów wodnych, a także ośrodków rekreacji i wypoczynku. Jak co roku policjanci będą przypominać dzieciom, młodzieży i dorosłym wypoczywającym nad wodą (również wędkarzom) o zasadach bezpieczeństwa.

Dla celów projektu przygotowano informatory, naklejki oraz plakaty edukacyjne, które nakłaniają m.in. do korzystania ze strzeżonych kąpielisk, stosowania się do obowiązujących na nich znaków oraz dostosowania rodzaju aktywności do indywidualnych możliwości i umiejętności.

Bardzo istotnym elementem akcji jest konkurs na przygotowanie spotu promującego bezpieczne przebywanie nad wodą pn. „Filmowy przeWODNIK”. W konkursie udział wziąć mogą zespoły liczące do 5 osób w wieku do 18 lat - oczywiście pod opieką dorosłego opiekuna. Prace konkursowe można przesyłać na adres Biura Prewencji Komendy Głównej Policji, ul. Puławska 148/150, 02-624 Warszawa z dopiskiem „Filmowy przeWODNIK” do dnia 1 września br.

Więcej informacji na temat akcji „Kręci mnie bezpieczeństwo… nad wodą”, bieżące wydarzenia, porady oraz regulamin konkursu można znaleźć na stronie: www.policja.pl/bezpieczenstwo-nad-woda.

Zachęcamy do wzięcia udziału w konkursie! 

Oto najciekawsze inicjatywy realizowane przez policjantów z komend miejskich i powiatowych śląskiego garnizonu w duchu prowadzonej kampanii "Kręci mnie bezpieczeństwo... nad wodą":

 

- Będzin,

- Bytom,

- Chorzów,

- Cieszyn,

- Częstochowa,

- Dąbrowa Górnicza,

- Katowice,

- Kłobuck,

- Mikołów, Mikołów, Mikołów, Mikołów

- Myszków,

- Piekary Śląskie,

- Poręba,

- Pszczyna, Pszczyna

- Racibórz,

- Rybnik,

- Siemianowice Śląskie,

- Świętochłowice

- Sosnowiec,

- Tarnowskie Góry,

- Wodzisław Śląski, Wodzisław Śląski

- Tychy,

- Zabrze,

- Zawiercie,

- Żory,

- Żywiec,

 

 

Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...
Ładowanie odtwarzacza...