Wiadomości

Pomimo sprzyjającej aury dbajmy o bezpieczeństwo na drogach!

Data publikacji 30.03.2017

Ładna pogoda, a z tym związana sucha nawierzchnia i dobra widoczność, sprzyjają ryzykownym i niebezpiecznym zachowaniom kierowców. „Efekt Peltzmana” to w psychologii zachowanie, polegające na tym, że im bezpieczniej czuje się kierowca, tym bardziej niebezpiecznie prowadzi pojazd. Jego poczuciu bezpieczeństwa sprzyjają zarówno korzystne warunki drogowe, jak i systemy bezpieczeństwa w samochodzie.

 

W 2016 roku ponad 60% wypadków drogowych miało miejsce przy korzystnych warunkach atmosferycznych oraz przy dobrej widoczności. Odsetek ofiar śmiertelnych wyniósł w tych zdarzeniach 58,8% (tj. 1781 zabitych) w stosunku do wszystkich zabitych na drogach. Podobne tendencje występowały również w latach poprzednich.

W okresie jesienno-zimowym, kiedy warunki na drodze nie sprzyjają, szybko robi się ciemno oraz jest ślisko, a widoczność ograniczona zachowujemy większą ostrożność i czujność na drodze. W tym czasie wielu kierowców jedzie zdecydowanie wolniej, a część z nich w ogóle rezygnuje z jazdy samochodem i przesiada się do środków transportu publicznego. Z danych Policji wynika, że w tych trudnych miesiącach występuję duży wzrost wypadków z udziałem pieszych.

Natomiast kwiecień, z uwagi na poprawiające się warunki na drodze jest miesiącem, w którym widać wyraźny wzrost liczby wypadków ogółem.

Ładna pogoda, jak pokazują policyjne dane, usypia naszą czujność. Do ponad 90% zdarzeń drogowych dochodzi na skutek błędu człowieka. Błąd taki można popełnić niezależnie od warunków pogodowych.

KGP / mg

Powrót na górę strony