Panie ćwiczyły na kursie samoobrony
Dwie sale gimnastyczne Centrum Sportowego Kamienna w Katowicach wypełniły się kobietami, chcącymi zagłębić tajniki samoobrony. Było to już kolejne spotkanie z cyklu profilaktyki bezpieczeństwa. W mini kursie samoobrony wzięło udział blisko 60 kobiet, które poznały zarówno aspekty teoretyczne, jak i praktyczne obrony przed atakami agresywnych napastników. Podczas spotkania uczestniczki przeszły również krótkie szkolenie z zakresu udzielania pierwszej pomocy.
Panujące powszechnie przekonanie, że kobiety są słabsze fizycznie od mężczyzn oraz łatwiej poddają się paraliżującemu strachowi sprawia, że sprawcy napadów i zuchwałych kradzieży postrzegają je jako ofiary łatwiejsze do pokonania, niż mężczyźni. Panie stają się także ofiarami ataków na tle seksualnym, i to nie tylko na ulicy, ale także w mieszkaniu czy miejscu pracy.
Takie zdarzenia, szczególnie na tle seksualnym, mogą w znacznym stopniu wpłynąć na resztę życia ofiary. Dlatego też każda kobieta powinna znać podstawowe zasady zachowania, pozwalające na uniknięcie zagrożenia. Zdobycie takiej wiedzy zwiększa prawdopodobieństwo, że zaatakowanej ofierze uda się unieszkodliwić napastnika i uniknąć tragedii.
Policjanci z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach już po raz kolejny zorganizowali specjalny kurs samoobrony dla pań. Zajęcia odbyły się w Centrum Sportowym Kamienna w Katowicach przy ul. Kamiennej 4.
Zorganizowane warsztaty profilaktyczno-edukacyjne wpisują się w założenia programu profilaktycznego "Moc ! Na Ty". Podczas zajęć, w których udział wzięło blisko 60 pań, st. asp. Adrianna Mazur z Wydziału Prewencji KMP w Katowicach przypomniała o zasadach dotyczących bezpiecznych zachowań, unikaniu zagrożeń, jak również sposobach i miejscach, w których można uzyskać pomoc w przypadku stania się osobą pokrzywdzoną przestępstwem. Nasza policjantka przekazała studentom również informacje o zagrożeniach związanych z wyjazdami za granicę, o niebezpieczeństwach mogących spotkać osoby, które podejmują tam pracę oraz o zagrożeniach związanych z handlem ludźmi, wykorzystania do pracy przymusowej. Na zajęciach poruszono również temat przemocy m.in seksualnej i dyskutowano o przestępstwie stalkingu.
Mundurowi, na co dzień szkolący innych policjantów w zakresie taktyk i technik interwencji - kom. Sebastian Hulin, asp. szt. Jacek Frucz, asp. szt. Piotr Widera, asp. Darisz Klocek, sierż. szt. Zbigniew Paradecki z Komendy Miejskiej Policji w Katowicach, rozpoczęli zajęcia fizyczne. Pań było tak dużo, że musiały zostać podzielone na dwie grupy.
Panie poznały między innymi przydatne chwyty obezwładniające, kopnięcia, sposoby obrony przed duszeniem oraz inne porady związane z odpieraniem ataków. W trakcie tego spotkania policjanci zaprezentowali również urządzenia służące do samoobrony oraz przekazali wiedzę na temat bezpiecznych zachowań. Na koniec panie trenowały umiejętności udzielania pierwszej pomocy przedmedycznej. Zajęcia przeprowadził asp. szt. Rafał Mościński z katowickiej komendy miejskiej policji.
W czasie, gdy mamy trenowały, ich dziećmi zajęli się wolontariusze z fundacji "Podaruj Nadzieję". Maluchy malowały, bawiły się, a także uczyły capoeiry. Dzieci dowiedziały się także, jak się zachować w przypadku zgubienia się w sklepie czy w parku oraz w kontakcie z obcą osobą. Po intensywnych zajęciach na twarzach i dzieci i pań widniały szerokie uśmiechy świadczące o satysfakcji, bo choć tematyka poważna, to nauka przez zabawę w przyjaznej atmosferze zawsze przynosi najlepsze efekty.
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 23.69 MB)
Pobierz plik (format mp4 - rozmiar 31.85 MB)