Wiadomości

Długi weekend - apelujemy o ostrożność

Data publikacji 08.01.2017

Trwa długi weekend, podczas którego duża grupa kierowców udaje się w trasy. Aby każdy mógł bezpiecznie dotrzeć do celu, a później cały i zdrowy powróć do swego domu, nad bezpieczeństwem podróżnych będą czuwać policjanci. Mundurowi sprawdzać będą stan techniczny pojazdów, czy podróżni mają zapięte pasy bezpieczeństwa, a także kontrolować będą prędkość oraz trzeźwość kierowców. Przestrzegamy przed bardzo trudnymi warunkami na drogach. Śnieg w połączeniu z nieostrożną jazdą stwarza duże niebezpieczeństwo zdarzeń drogowych. Apelujemy o dostosowanie techniki jazdy do panującej aury oraz o rozwagę i ostrożność.

KIEROWCY – UWAŻAJCIE NA DROGACH!

W czasie tego weekendu należy się spodziewać wzmożonych kontroli na drogach. Policjanci będą widoczni na wylotówkach i trasach szybkiego ruchu. Miejscach newralgicznych i tych, w których może dochodzić do łamania przepisów.  Możemy oczekiwać większej liczby oznakowanych i nieoznakowanych radiowozów. Oczywiście policjanci będą nie tylko kontrolować prędkość, ale też zwracać uwagę na stan trzeźwości kierujących. Sprawdzany będzie także stan techniczny pojazdów oraz sposób przewożenia pasażerów, zwłaszcza dzieci. Dlatego też najlepiej sprawdzić jeszcze przed wyruszeniem w podróż, czy auto jest przygotowane do jazdy. Odpowiedzialny kierowca powinien sprawdzić między innymi, czy wszystkie światła ma sprawne, czy pojazd ma ważne badania techniczne i czy wszystkie płyny w silniku są uzupełnione. Nie będzie żadnej taryfy ulgowej dla piratów drogowych. Jednak nawet najlepiej zorganizowane i przeprowadzone działania policyjne nie są w stanie zapewnić każdemu bezpieczeństwa. Ono w dużej mierze zależy od nas samych.

Panująca obecnie w naszym kraju aura sprawia, że warunki na drodze są bardzo trudne i niebezpieczne zarówno dla kierujących jak i dla pieszych. Padający, marznący śnieg, wiatr, śliskie jezdnie, nie sprzyjają jeździe. Pamiętajmy, że w takich warunkach kierowca bardzo łatwo może wpaść w poślizg i nie zapanować nad samochodem. Pojazd traci przyczepność, a droga hamowania jest wydłużona. Wyprzedzanie w takich warunkach, wymijanie, wchodzenie w zakręt może być bardzo niebezpieczne. W dalszym ciągu głównymi przyczynami wypadków drogowych są: przekraczanie dozwolonej prędkości jazdy, kierowanie pojazdem pod wpływem alkoholu, wyprzedzanie w miejscach niedozwolonych i „na trzeciego”, a także lekceważenie znaków i sygnałów drogowych, a w okresie zimowym niekorzystna aura.

Kierowcy powinni pamiętać o tym, aby poruszać się po jezdni z włączonymi światłami i dostosować prędkość do panujących na drogach warunków, w myśl zasady, że w przypadku złej aury wolniej - znaczy bezpieczniej. Szczególnie uważać trzeba w zagłębieniach terenu, na wzniesieniach, w pobliżu lasów i zbiorników wodnych - jezdnia może tam być szczególnie śliska. Należy zachować nadzwyczajną ostrożność w pobliżu przejść dla pieszych. Uważajmy też przy dojeżdżaniu do nich.

Pamiętajmy też, że w zimie szyby samochodu szybko się brudzą, co ma wpływ na widoczność. W takich warunkach wzrok kierowcy szybciej się męczy. Podczas opadów, pojazd może zostać pokryty grubą warstwą śniegu i lodu, co rodzi obowiązek, aby zadbać o odpowiednie przygotowania auta do jazdy i zapewnienie sobie jak najlepszej widoczności przez dokładne odśnieżenie pojazdu. Niekorzystna pogoda jest też częstą przyczyną złego samopoczucia i gorszej koncentracji. Dlatego, wyjeżdżając w dłuższe trasy, warto zabrać ze sobą np. termos z gorącą kawą. Planując podróż samochodem, uwzględnijmy możliwe utrudnienia, warunki atmosferyczne i zapewnijmy sobie odpowiednio dużo czasu na dojazd na miejsce. Pamiętajmy, by w trakcie dłuższej jazdy robić co najmniej kilkunastominutowe przerwy. Zatrzymujmy się zawsze w bezpiecznych miejscach – na wyznaczonych parkingach, przy motelach czy na stacjach paliw.

Nie zapominajmy, że na drodze odpowiadamy nie tylko za własne bezpieczeństwo! Niekorzystna aura wymusza zmianę techniki prowadzenia pojazdu i żaden kierowca nie powinien o tym zapominać. Pamiętajmy – prędkość dopuszczalna w czasie intensywnych opadów deszczu czy podczas przymrozków nie zawsze oznacza prędkość BEZPIECZNĄ! Niedostosowanie prędkości do warunków panujących na drodze może być przyczyną tragedii. Należy również pamiętać o właściwym i zgodnym z przepisami używaniu świateł przeciwmgłowych i świateł do jazdy dziennej (art. 51 ustawy „Prawo o ruchu drogowym”).

Nasilone kontrole policyjne mają nam przypominać o tym, by nie szarżować na drogach, ale przede wszystkim myśleć i przewidywać zagrożenia. Apelujemy do wszystkich kierowców o szczególną uwagę i zachowanie rozsądku, a przede wszystkim o nie siadanie za kierownicą po wypiciu alkoholu.

 

ISTOTNE BEZPIECZEŃSTWO PIESZYCH

Szczególny apel kierujemy również do pieszych, by nie wchodzić bezpośrednio przed nadjeżdżający pojazd. Nawet na przejściu dla pieszych należy się upewnić, czy kierujący zdąży wyhamować. Oczywiście to pieszy ma pierwszeństwo na przejściu, ale tutaj zasada ograniczonego zaufania jak najbardziej ma zastosowanie. Jeżeli pieszy nagle wejdzie na przejście, kierujący samochodem może nie wyhamować. Mokra nawierzchnia sprawia, że znacznie wydłuża się droga hamowania. Pamiętajmy: minimalna droga zatrzymania samochodu jadącego z prędkością 50 km/h wynosi około 30 metrów, a przy prędkości 100 km/h, to już 80 metrów.

Każdy pieszy powinien również pamiętać o swoim bezpieczeństwie i zadbać o to, aby być widocznym. Kamizelka odblaskowa, breloczek, opaska, czy nawet zwykła latarka sprawią, że poruszając się przy słabo oświetlonej drodze będzie lepiej widoczny dla nadjeżdżającego kierowcy. Przypominamy: od 31 sierpnia 2014 r. każdy pieszy, który porusza się po zmierzchu po drodze poza obszarem zabudowanym, musi mieć odblask umieszczony w sposób widoczny dla kierujących. Za brak elementu odblaskowego grozi mandat. Co prawda przepisy ruchu drogowego nie nakładają obowiązku używania kamizelek i elementów odblaskowych w obszarze zabudowanym, jednakże w dużym stopniu poprawiają one widoczność. Dają kierowcom cenny czas na podjęcie prawidłowej reakcji – często ratującej zdrowie i życie.

 

WYJEŻDŻAJĄC ZABEZPIECZMY SWOJE DOMY I MIESZKANIA

Wszystkim wyjeżdżającym na długi weekend przypominamy o prawidłowym zabezpieczeniu mieszkania: pamiętajmy, aby zakręcić kurki z gazem i wodą oraz dokładnie zamknąć drzwi i okna tak, aby nie stwarzać dogodnych warunków potencjalnym złodziejom. Zostawiając nasze domy lub mieszkania puste pamiętajmy, aby zabezpieczyć kurki z gazem i wodą. Sprawdźmy czy drzwi i okna (w budynkach wolnostojących również dachowe i piwniczne) są zamknięte, aby nie stwarzać dogodnych warunków ewentualnym złodziejom. Pomyślmy o zainstalowaniu alarmu, a jeżeli istnieje taka możliwość, poprośmy sąsiadów, aby zerkali na nasze mieszkanie i reagowali, kiedy zauważą coś niepokojącego. W przypadku częstych wyjazdów, warto również rozważyć wynajęcie skrytki depozytowej, w której będziemy mogli deponować niewielkie przedmioty wartościowe (biżuterię, papiery wartościowe itp.) oraz gotówkę.

 

OSTROŻNOŚĆ W PODRÓŻY KOMUNIKACJĄ PUBLICZNĄ

Podczas podróży środkami komunikacji publicznej pilnujmy naszych bagaży oraz najcenniejszych rzeczy, jakie przewozimy. W miejscach takich, jak dworce czy przystanki zwracajmy szczególną uwagę na bagaże pozostawione bez opieki. Za każdym razem, gdy takowy zauważymy, reagujmy i informujmy o tym służby odpowiedzialne za bezpieczeństwo. W przypadku, gdy będziemy w posiadaniu większej ilości gotówki, nie trzymajmy jej w jednym miejscu i zawsze starajmy się ją chować w wewnętrznych kieszeniach naszego odzienia. Podróżując koleją unikajmy pustych przedziałów oraz towarzystwa osób, które wzbudzają nasze obawy. Nigdy nie jedzmy i nie pijmy produktów, którymi częstują nas nowo poznani towarzysze podróży. Starajmy się nie spać. Dokumenty oraz wartościowe przedmioty (telefony, sprzęt elektroniczny) najbezpieczniej jest trzymać przy sobie, bądź w torbie pozostającej w zasięgu wzroku. 

 

Jednak bezpieczeństwo w głównej mierze zależy od na samych, dlatego apelujemy o rozwagę i zdrowy rozsądek.


 

Powrót na górę strony