Czarny poniedziałek na śląskich drogach - Wiadomości - Policja Śląska

Wiadomości

Czarny poniedziałek na śląskich drogach

Data publikacji 01.12.2015

Wczoraj na śląskich drogach doszło do 14 wypadków drogowych. Aż 10 z tych zdarzeń, to potrącenia pieszych przez samochody. Tylko w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku w wypadkach zginęło 73 przechodniów, a blisko 800 zostało rannych. Apelujemy o rozsądek!

Poniedziałek na śląskich drogach okazał się wyjątkowo niebezpieczny, głównie dla pieszych. Wczoraj wśród 14 odnotowanych wypadków, aż 10 polegało na potrąceniu pieszych przez samochody. Zabrze - Bytomska, Rybnik - Gliwicka, Wodzisław Śląski - 26 Marca, Częstochowa - Al. Najświętszej Marii Panny, Katowice - Rolna, Czerwionka Leszczyny - Dworcowa, Czeladź -Szpitalna, Zabrze 3 – Maja, Imielin - Imielińska, Bytom - Ks, J. Fręcka, to miejsca, w których doszło do wczorajszych potrąceń. Statystyki są niepokojące. Tylko w ciągu pierwszych 10 miesięcy tego roku na śląskich drogach doszło do 807 wypadków z udziałem pieszych, w których zginęły 73 osoby , a 793 zostały ranne. Najbardziej zagrożoną grupą wiekową są dorośli powyżej 60 roku życia, lecz już w grupie tzw. „40+” znacznie wzrasta zagrożenie udziału pieszego w wypadku. 

Pomimo wielokrotnych ostrzeżeń policjantów przed zagrożeniami, na jakie narażeni są piesi użytkownicy ruchu szczególnie w okresie jesienno-zimowym, sytuacja nie uległa zmianie.

Przypominamy i apelujemy! Poza obszarem zabudowanym pieszy ma obowiązek używać elementów odblaskowych. Biorąc pod uwagę obecnie panującą aurę (deszcz, mokra nawierzchnia jezdni, długie mroczne poranki i wieczory) oraz znacznie zmniejszoną widoczność pieszego na drodze, zaleca się pieszym noszenie odblasków również w obszarze zabudowanym. Jest to konieczność wynikająca ze zdrowego rozsądku!