Debata o cyberprzestępczości
W auli Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego zorganizowana została debata o cyberprzestępczości. Studenci, pracownicy uczelni oraz policjanci dyskutowali, jak ustrzec się przed zagrożeniami ery internetu. W debacie wziął udział szef śląskiej policji, nadinspektor Jarosław Szymczyk, który wraz z moderatorką spotkania - prof. Jadwigą Stawnicką - wprowadził zebranych w temat.
Debatę zorganizowano w ramach realizacji projektu "Uniwersytet Śląski liderem w promowaniu bezpieczeństwa w województwie śląskim". Animatorką projektu jest prof. zw. dr hab. Jadwiga Stawnicka. Przeprowadzenie debaty pod hasłem "Porozmawiajmy o bezpieczeństwie. Młodzi maja głos", było wspólną inicjatywą Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach nadinsp. Jarosława Szymczyka i Pani Profesor. Dzięki temu w Auli im. Kazimierza Popiołka w budynku Wydziału Nauk Społecznych Uniwersytetu Śląskiego studenci uczelni mogli spotkać się i porozmawiać o cyberprzestępczości ze specjalistami zajmującymi się tym zjawiskiem w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach.
W debacie uczestniczyli Komendant Wojewódzki Policji w Katowicach nadinsp. Jarosław Szymczyk, wraz ze swoim zastępcą mł. insp. Andrzejem Szymczykiem oraz przedstawiciele uczelni. Po wprowadzeniu, wygłoszonym przez szefa śląskiej policji, istotę i skalę zagrożeń zjawiskiem przestępczości w sieci przedstawili policjanci z Wydziału do walki z Cyberprzestępczością KWP w Katowicach. Na spotkaniu obecni byli również przedstawiciele Wydziału Prewencji katowickiej komendy wojewódzkiej. Następnie prof. Jadwiga Stawnicka wygłosiła wykład "Czy cyberstalker jest anonimowy?" Główną częścią debaty była dyskusja ze zgromadzonymi w auli studentami i pracownikami naukowymi uniwersytetu.
W spotkaniu uczestniczyło łącznie 430 studentów, nie tylko z Uniwersytetu Śląskiego, lecz również z Uniwersytetu Ekonomicznego w Katowicach.
Cyberbezpieczeństwo stanowi fundament funkcjonowania świata w dobie internetu. W ciągu kolejnych kilku lat liczba użytkowników internetu na świecie, a także liczba urządzeń sieciowych i przesyłanych danych, wzrosła na niespotykaną dotąd skalę. Powstały ogromne możliwości, ale też duże zagrożenia - coraz więcej przestępstw popełnianych jest za pośrednictwem sieci komputerowej. Jakie niebezpieczeństwa czyhają na jej użytkowników oraz jak się przed nimi ustrzec, to główne zagadnienia, których dotyczyła dyskusja.
Debata była jednym z przedsięwzięć w ramach. Rządowego Programu Ograniczenia Przestępczości i Aspołecznych Zachowań "Razem Bezpieczniej". Program ten koordynuje działania policji, administracji rządowej i samorządowej oraz organizacji pozarządowych w celu poprawy bezpieczeństwa i porządku publicznego. Spotkania tego typu pozwalają na diagnozę potrzeb społeczeństwa oraz wymianę informacji między policją a obywatelami.