Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa - praca w Holandii
Wczoraj odbyła się II edycja programu prewencyjnego „Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa, praca w Holandii”. Spotkania z uczestnikami odbyły się w dwóch miejscach - w sali Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i w auli Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. W konferencjach uczestniczyli Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach: insp. Roman Rabsztyn i insp. Piotr Kucia.
Konferencje, w ramach programu „Twoje bezpieczeństwo - nasza sprawa, praca w Holandii”, odbyły się dwóch miejscach - w Sali Sejmu Śląskiego Urzędu Wojewódzkiego w Katowicach i w auli Wyższej Szkoły Biznesu w Dąbrowie Górniczej. Uczestniczyli w nich między innymi: Zastępcy Komendanta Wojewódzkiego Policji w Katowicach insp. Roman Rabsztyn i insp. Piotr Kucia, Wojewoda Śląski Piotr Litwa, Kurator Oświaty Stanisław Faber.
Pierwsze ze spotkań skierowane było do policjantów województwa śląskiego, a drugie do studentów oraz uczniów. Konferencje poświęcone były tematyce bezpieczeństwa osób zarobkujących w Holandii. Do udziału w przedsięwzięciu, w charakterze prelegentów, zaproszono przedstawicieli holenderskiej policji oraz organizacji pozarządowych, statutowo zajmujących się tym zagadnieniem.
Obecna sytuacja Polaków w Holandii, kłopoty z jakimi się tam borykają oraz problemy samej administracji holenderskiej - przede wszystkim policji i prokuratury - w sytuacjach, kiedy obywatel RP staje się ofiarą przestępstwa lub wchodzi w konflikt z prawem, są główną przesłanką do podjęcia działań mających na celu poprawę obecnej sytuacji.
Główne cele programu, to:
- podniesienie świadomości prawnej obywateli Polski, dotyczącej kwestii pracy na terenie Holandii;
- ograniczenie ilości przestępstw związanych z wyzyskiem, zmuszaniem do prostytucji, zmuszaniem do pracy obywateli polskich pracujących w Holandii.
Pomysł na program powstał dzięki możliwościom, jakie stworzył projekt pn.: „Wymiana wiedzy i umiejętności funkcjonariuszy Policji z zakresu wspólnych działań o charakterze międzynarodowym”, którego autorami są śląscy policjanci.