25 rocznica powstania Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r.
25 lat temu powstało Ogólnopolskie Stowarzyszenie Rodzina Policyjna 1939 r. Z tej okazji w Komendzie Wojewódzkiej Policji w Katowicach odbyła się uroczystość, w trakcie której uhonorowano policjantów i pracowników policji wspierających działalność Stowarzyszenia. Wręczono okolicznościowe numizmaty i listy honorowe.
W tym roku przypada 25 rocznica utworzenia Ogólnopolskiego Stowarzyszenia Rodzina Policyjna 1939 r. To ćwierć wieku działań Stowarzyszenia na rzecz upamiętnienia historii policji II Rzeczypospolitej Polskiej, udziału jej funkcjonariuszy w II wojnie światowej oraz martyrologii ofiar sowieckich komunistów i niemieckich nazistów.
Od 25 lat w to dzieło wpisuje się również Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach, która od samego początku wspiera działalność stowarzyszenia. Dzięki tej współpracy zostały zorganizowane liczne sesje naukowe, wystawy historyczne oraz powstały policyjne miejsca pamięci - Grób Policjanta Polskiego (znajdujący się na terenie katowickiej komendy wojewódzkiej) i Dąb Pamięci z płytą upamiętniającą siedemdziesiątą rocznicę Zbrodni Katyńskiej. Niedawno oddana do użytku aula KWP w Katowicach nosi imię aspiranta Policji Województwa Ślaskiego Jana Kali - powstańca śląskiego, obrońcy Śląska w 1939 roku i ofiary Zbrodni Katyńskiej.
Z okazji jubileuszu wydany został numizmat o nominale 25 marek śląskich, który prezes stowarzyszenia Teresa Bracka wręczyła zasłużonym policjantom i pracownikom policji. W pierwszej kolejności uhonorowani zostali Śląski Komendant Wojewódzki Policji nadinsp. Jarosław Szymczyk i jego Zastępcy - insp. Piotr Kucia i mł.insp. Andrzej Szymczyk. Łącznie pamiątkowym numizmatem oraz listem honorowym wyróżnionych zostało 20 osób. Uroczystość odbyła się w Izbie Pamięci, która znajduje się w obiekcie KWP w Katowicach.