Aktualności Wydziału Doboru i Szkolenia KWP w Katowicach

Ratownictwo... nie tylko medyczne

Data publikacji 15.04.2023

Śląscy policjanci po raz kolejny spotkali się ze studentami ratownictwa medycznego. Wszystko za sprawą porozumienia zawartego pomiędzy KWP w Katowicach a Śląskim Uniwersytetem Medycznym. Podczas zajęć, przyszli ratownicy medyczni przekonali się, że ze swoimi kwalifikacjami mogą służyć również w Policji. Głównym celem spotkania było jednak pokazanie studentom, że współpraca pomiędzy służbami w sytuacjach ratowania życia i zdrowia ludzkiego to klucz do sukcesu.

W czwartek, w ramach współpracy pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach odbyła się II edycja zajęć dla studentów III roku kierunku ratownictwo medyczne. Pomysłodawcami spotkania studentów z policjantami byli dr n. med. Jacek Wawrzynek - kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz instruktorzy Wydziału Doboru i Szkolenia z katowickiej Komendy Wojewódzkiej Policji.

Tegoroczne zajęcia odbyły się w specjalnie do tego celu przystosowanych salach dydaktycznych KWP w Katowicach, w których na co dzień policjanci szkolą się w zakresie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. Tym razem nasi policyjni instruktorzy, którzy są również czynnymi ratownikami medycznymi, przeprowadzili zajęcia dla studentów dopiero wchodzących w „ratowniczy świat”. W części wykładowej młodzi adepci poznali zasady współpracy medyków z policjantami w codziennej pracy. Kolejnym elementem było spotkanie z ratownikami medycznymi Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Studenci mieli okazję zapoznać się ze sprzętem do ratowania życia i zdrowia, jakim dysponują policjanci garnizonu śląskiego oraz mogli porównać cywilną karetkę z policyjnym ambulansem.

W części praktycznej przyszli ratownicy mieli możliwość spotkania się z instruktorami wyszkolenia strzeleckiego, którzy zapoznali ich z zasadami bezpieczeństwa przy obsłudze broni palnej. Taka wiedza jest kluczowa podczas sytuacji, w której personel medyczny udzielaja pomocy rannemu policjantowi. Dodatkowo studenci mieli także okazję przymierzyć przeciwuderzeniowy zestaw funkcjonariusza oddziału prewencji Policji oraz zaznajomić się z jego elementami, co w sytuacji zagrożenia i zdrowia policjanta, ułatwi im "dostanie się" do pacjenta.

Zakończeniem dnia szkoleniowego były symulowane zajęcia. Studenci mogli pokazać swoje praktyczne umiejętności, bowiem ich zadaniem było udzielenie pomocy ugodzonemu nożem policjantowi, a także opanowanie sytuacji z agresywnym pacjentem, który krwawił. Bez wątpienia taka forma zajęć dla studentów, którzy już za kilka miesięcy będą dyżurować w jednostkach systemu państwowego ratownictwa medycznego wpłynie na jeszcze lepszą współpracę służb. To z kolei przełoży się na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, personelu zespołów ratownictwa medycznego, jak i policjantów.

  • Na zdjęciu studenci podczas oglądania wyposażenia policyjnej karetki
  • Na zdjęciu instruktor podczas udzielania pomocy studentce w zakładaniu na siebie przeciwuderzeniowy zestaw funkcjonariusza oddziału prewencji
  • na zdjęciu studentki w trakcie udzielania pomocy agresywnemu mężczyźnie
  • Na zdjęciu instruktor z Wydziału Doboru i Szkolenia podczas przekazywania wiedzy teoretycznej studentom biorącym udział w zajęciach.
  • zbliżenie na napis Policja na mundurze policjanta. W tle uczestnicy zajęć.
  • Na zdjęciu studenci podczas oglądania wyposażenia policyjnej karetki
  • Na zdjęciu policjant w trakcie omawiania zasad udzielania pomocy rannemu policjantowi
  • Zbliżenie na napis policja instruktor strzelań na bluzie policjanta. W tle uczestnicy zajęć.
  • Na zdjęciu studenci podczas oglądania wyposażenia policyjnej karetki
Powrót na górę strony