Drugstop - transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową

Projekt „Drugstop” - transgraniczna walka z przestępczością narkotykową

Data publikacji 27.09.2016

Śląscy stróże prawa włączyli się w projekt „Drugstop - transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową”. We wrześniu 2016 r. odbyły się spotkania zespołu zarządzającego, w którym udział wzięli przedstawiciele z Polski i z Czech. Ponadto w ramach działań zaplanowano cykl praktycznych szkoleń dla policjantów zajmujących się zwalczaniem pogranicznej przestępczości narkotykowej.

Celem projektu „Drugstop – transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową” jest zwiększenie intensywności współpracy instytucji w zakresie problematyki narkotykowej oraz prowadzenie wspólnych działań prewencyjnych na rzecz społeczności w regionie przygranicznym, podniesienie poziomu świadomości społeczeństwa w zakresie problematyki narkotykowej, a także przekazanie czytelnej informacji na temat działania narkotyków i środków odurzających oraz odpowiedzialności karnej za posiadanie i rozprowadzanie środków odurzających.

W dniach 7 – 8 września 2016 r. w Libercu odbyło się inauguracyjne spotkanie zespołu zarządzającego, zorganizowane przez tamtejszą Komendę Wojewódzką Policji. Każdy z partnerów przedstawił stan realizacji zadań przydzielonych do realizacji w ramach projektu. Na spotkaniu poruszono m.in. tematykę organizacji konferencji rozpoczynającej projekt w Hradec Kralove oraz wspólnych szkoleń specjalistycznych organizowanych w Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych w Centrum Szkolenia Policji w Legionowie. Ponadto zaplanowano przeprowadzenie spotkania roboczego poświęconego analizie stanu prawnego oraz wymiany informacji i doświadczeń w zakresie procedur dotyczących problematyki narkotykowej na pograniczu oraz kolejnego – roboczego – poświęconego opracowaniu wspólnego programu szkoleń dla funkcjonariuszy prewencji.

W trakcie spotkania omówiono też stan realizowanych zakupów niezbędnych do realizacji projektu oraz wyposażenie walizki demonstracyjnej, która będzie wykorzystywana podczas spotkań z rodzicami i nauczycielami w trakcie wspólnej kampanii prewencyjnej. Omówiono również kwestię działań, których efektem będzie opracowanie aplikacji mobilnej. Partnerzy przedstawili swoje oczekiwania oraz ustalono skład zespołu, którego zadaniem będzie przygotowanie projektu aplikacji.

Pierwsze praktyczne szkolenie zorganizowane dla policjantów zajmujących się ujawnianiem i zwalczaniem przestępczości narkotykowej na pograniczu polsko – czeskim odbyło się w dniach 12 – 16 września 2016 r. w legionowskim Międzynarodowym Centrum Szkoleniowym do Zwalczania Nielegalnych Laboratoriów Narkotykowych. Specjalistyczny kurs zorganizowany był przez Centralne Laboratorium Kryminalistyczne Policji. Wzięło w nim udział 24 policjantów – 12 z Polski i 12 z Czech. Stróże prawa przez dwa dni uczestniczyli w zajęciach teoretycznych, po czym przez trzy kolejne dni realizowali szkolenie praktyczne. Policjanci zdobywali wiedzę dotyczącą postępowania w przypadku ujawnienia nielegalnego laboratorium narkotykowego.

 

 

Przedsięwzięcie zostało zrealizowane w ramach projektu pn. „Drugstop - transgraniczna współpraca jednostek Policji w zakresie walki z przestępczością narkotykową” nr CZ.11.4.1.120/0.0/0.0/15_001/0000004” współfinansowanego przez Unię Europejską ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w ramach Programu Współpracy Interreg V-A Republika Czeska – Polska 2014 – 2020.

Umowa o dofinansowanie projektu ze środków Programu INTERREG V-A Republika Czeska – Polska 2014-2020 została podpisana 18 lipca 2016 r. Wartość całego projektu, to 2 457 545,50 euro, w tym dofinasowanie ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego w wysokości 2 088 913,68 euro. Wartość projektu po stronie czeskiej 1 284 873,50 euro, wartość projektu po stronie polskiej 1 172 672,00 euro. Budżet Komendy Wojewódzkiej Policji we Wrocławiu w ramach projektu to 480 561,00 euro, w tym dofinansowanie 408 476,85 euro.

Na Partnera Wiodącego projektu wybrana została Komenda Wojewódzka Policji we Wrocławiu. Ponadto do projektu włączyły się następujące jednostki:
po stronie polskiej:

  • Komenda Wojewódzka Policji w Opolu

  • Komenda Wojewódzka Policji w Katowicach

po stronie czeskiej:

  • Komenda Wojewódzka Policji w Libercu

  • Komenda Wojewódzka Policji w Hradec Kralove

  • Komenda Wojewódzka Policji w Pardubicach

  • Komenda Wojewódzka Policji w Ołomuńcu

  • Komenda Wojewódzka Policji w Ostrawie

Projekt będzie realizowany w latach 2016 – 2018.


 

Powrót na górę strony