Wiadomości

Grzywny i prace społeczne dla pseudokibiców

Data publikacji 26.04.2013

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość stadionową zidentyfikowali chuliganów, którzy w czasie meczu pomiędzy Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze w 2012 roku złamali przepisy dotyczące bezpieczeństwa imprez. Namierzono kolejnych 16 pseudokibiców. Wszyscy przyznali się do zasłaniania twarzy lub przebywania w miejscach nie przeznaczonych dla publiczności i poddali się karze 2 tysęcy zł grzywny lub 40 godzin prac społecznych. Do tej pory w całej sprawie zidentyfikowano już 57 pseudokibiców.

Śląscy policjanci zwalczający przestępczość stadionową zidentyfikowali chuliganów, którzy w czasie meczu pomiędzy Ruchem Chorzów i Górnikiem Zabrze w 2012 roku złamali przepisy dotyczące bezpieczeństwa imprez. Namierzono kolejnych 16 pseudokibiców. Wszyscy przyznali się do zasłaniania twarzy lub przebywania w miejscach nie przeznaczonych dla publiczności i poddali się dobrowolnie karze - 2000 zł grzywny lub 40 godzin prac społecznych. Do tej pory w całej sprawie zidentyfikowano już 57 pseudokibiców.

Śląskie derby, czyli mecz Ruch Chorzów i Górnik Zabrze odbył się 15 kwietnia 2012 roku. Maskowanie twarzy w celu uniknięcia i uniemożliwienia identyfikacji oraz przebywanie w miejscu nie przeznaczonym dla publiczności, stanowi naruszenie ustawy o bezpieczeństwie imprez masowych. Wcześniej policjanci zajmujący przestępczością stadionową z komendy wojewódzkiej w Katowicach oraz komendy miejskiej w Zabrzu ustalili dane personalne 24 kibiców, którzy uczestniczyli w imprezie masowej z zamaskowanymi twarzami lub przebywali podczas meczu w miejscach nieprzeznaczonych dla publiczności.
Sprawcy – mieszkańcy Rudy Śląskiej, Knurowa, Zabrza, Katowic, Świętochłowic, Gliwic, powiatu rybnickiego oraz Piekar Śląskich w wieku od 19 do 32 lat przyznali się do winy. 26 sąd ukarał grzywną w wysokości 2 tys. złotych. Ośmiu kiboli, którym warunki finansowe nie pozwalały na zapłacenie grzywny, skazano na karę nieodpłatnych prac społecznych w wymiarze od 30 do 40 godzin. O dalszym losie czterech podejrzanych, którzy nie przyznali się do winy, zadecyduje sąd, w toku dalszego postępowania. Sprawa dwóch nieletnich zostanie skierowana do sądu rodzinnego.
W tej sprawie, która prowadzona jest pod nadzorem chorzowskiej prokuratury zatrzymano pod zarzutami popełnienia przestępstw 17 innych kiboli. Trzech odpowie za czynną napaść na policjantów, a 14 za rzucanie niebezpiecznymi przedmiotami, które mogły stanowić zagrożenie dla życia i zdrowia ludzkiego.

 

 

 

Powrót na górę strony