Policyjni motorowodniacy na dziećkowickim zalewie
W rejonie Zalewu Dziećkowice można było spotkać policyjne patrole. Służbę na akwenie pełnili wodniacy z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Mundurowi czuwali nad bezpieczeństwem osób korzystających z wypoczynku nad tym zbiornikiem wodnym.
Zalew Dziećkowice to doskonałe miejsce zarówno dla wędkarzy, jak i miłośników wodnych sportów i rekreacji. Nad bezpieczeństwem amatorów tej formy wypoczynku czuwał między innymi patrol policyjnych wodniaków z Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Mundurowi sprawdzali zezwolenia na wędkowanie, stan trzeźwości osób znajdujących się na wodzie, a także kontrolowali, czy wszystkie osoby korzystają z dozwolonego sprzętu pływającego i czy jest on wyposażony w ratunkowe przyrządy asekuracyjne (kamizelki ratunkowe).
W ubiegłym roku w naszym województwie utonęło 12 osób. Najczęstszą przyczyną utonięć jest brawura, słabe rozpoznanie zbiornika wodnego, brak umiejętności lub odpowiedniego przygotowania do pływania. Na podkreślenie zasługuje fakt, że jedną z głównych przyczyn utonięć był spożywany przed wejściem do wody alkohol.
Przypominamy podstawowe zasady bezpiecznego wypoczynku nad wodą:
-
Wybierając teren do wypoczynku nad wodą, pamiętajmy o tym, by korzystać z miejsc do tego przeznaczonych najlepiej tam, gdzie nad bezpieczeństwem czuwają ratownicy.
-
Należy pamiętać, że na wejście do wody zezwala biała flaga umieszczona na maszcie kąpieliska. Flaga czerwona oznacza całkowity zakaz kąpieli.
-
Nie wolno wskakiwać do wody, której głębokości nie znamy lub gdy miejsce jest objęte zakazem skakania do wody.
-
Do wody nigdy nie wchodzimy, będąc pod wpływem alkoholu.
-
Z kąpieli korzystamy najwcześniej po upłynięciu 30 minut od zjedzenia posiłku.
-
Zadbajmy także o bezpieczeństwo „zdrowotne” - aby uniknąć tzw. wstrząsu termicznego w wodzie, zanurzamy się stopniowo oraz nie kąpiemy się bezpośrednio po dłuższym opalaniu.
-
Będąc nad jeziorem, morzem, korzystając z uroków lata, kąpieli słonecznych, szczególnie uważajmy na małe dzieci. Zgodnie z obowiązującym prawem, rodzice i opiekunowie mają prawny obowiązek stałej opieki nad dzieckiem do 7 lat.
-
Pamiętajmy również, jeżeli korzystamy ze sprzętów pływających takich, jak łódki, kajaki czy rowery wodne, aby były one przed wodowaniem sprawdzone pod kątem technicznym. Zadbajmy również o to, aby być wyposażonym w sprzęt ratunkowy, czy asekuracyjny np. kamizelki ratunkowe potocznie zwane kapokami. Niesprawny sprzęt na wodzie również może stać się przyczyną tragedii.
-
Wypoczywając nad wodą, zadbajmy o bezpieczeństwo swoje i naszych bliskich!