Przemoc domowa, sprawca został zatrzymany przez bytomskich policjantów
Mężczyzna, który znęcał się psychicznie i fizycznie nad swoją żoną, został zatrzymany przez bytomskich policjantów z komisariatu pierwszego. Oprawca natychmiast trafił do policyjnego aresztu. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Bytomiu zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia pomieszczeń mieszkalnych, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. Grozi mu do 5 lata więzienia.
Policjanci z komisariatu pierwszego zatrzymali 45-letniego mieszkańca Bytomia, podejrzanego o to, że w okresie od początku marca 2024 roku znęcał się psychicznie i fizycznie nad żoną. Jak ustalili śledczy, mężczyzna często awanturował się, był agresywny i wielokrotnie groził kobiecie. 43-latka postanowiła przerwać pasmo przemocy i powiadomiła bytomską policję. Mężczyzna został zatrzymany.
Bytomianin usłyszał już zarzuty dotyczące znęcania się nad swoją partnerką. Prokurator Prokuratury Rejonowej w Bytomiu zastosował środek zapobiegawczy w postaci dozoru policyjnego, nakazu opuszczenia pomieszczeń mieszkalnych, zakazu zbliżania się do pokrzywdzonej. Na mocy postanowienia prokuratora lokal zawsze opuszcza oprawca. Nawet wtedy, gdy jest wyłącznym właścicielem mieszkania czy domu. Przemoc wobec osób najbliższych jest przestępstwem ściganym z urzędu, za które grozi kara do 5 lat pozbawienia wolności.
Pamiętajmy:
- Policja, pracownik socjalny mają obowiązek interweniować i udzielić pomocy osobie, która jej potrzebuje.
- Osoby doświadczające przemocy domowej nie pozostają z tym problemem same. Przepisy prawne zabraniają stosowania przemocy wobec swoich bliskich.
- Jeżeli sami lub ktoś z rodziny jest krzywdzony przez osoby najbliższe, nie wstydźmy się prosić o pomoc i zwróćmy się do policjantów lub też innych instytucji zajmujących się przeciwdziałaniem przemocy w rodzinie.
- Masz prawo do godnego życia, bez ciągłego poczucia strachu. Masz prawo do życia bez przemocy, cierpienia i upokorzeń.
- Na przemoc domową nie można pozostawać obojętnym. Szybka reakcja może ograniczyć poczucie bezkarności agresora i dalszy rozwój konfliktu.
- Jeśli jesteś osobą doznającą przemocy domowej lub jej świadkiem, nie wahaj się powiadomić o tym policjantów lub inne pomocowe instytucje.
- Wsparcie i porady można otrzymać również od operatorów infolinii przeznaczonych dla osób doznających przemocy w rodzinie, np. Ogólnopolski Telefonu dla Ofiar Przemocy w Rodzinie „Niebieska Linia” telefon 800 120 002 czy Linia Pomocy Pokrzywdzonym telefon 222 309 900.
https://ksp.policja.gov.pl/wp/przemoc-domowa/przemoc-domowa/41661,Przemoc-domowa.html
https://www.gov.pl/web/gov/skorzystaj-z-pomocy-dla-osob-dotknietych-przemoca-w-rodzinie
https://kcpu.gov.pl/przemoc/charakterystyka-zjawiska-przemocy-w-rodzinie/