Wiadomości

Nielegalne automaty przejęte przez częstochowskich policjantów

Data publikacji 29.04.2024

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie przejęli nielegalne automaty do gier hazardowych. Znajdowały się one w jednym z częstochowskich lokali. Właścicielom zabezpieczonych maszyn może grozić kara do 3 lat więzienia.

W miniony piątek, policjanci z Wydziału dw. z Przestępczością Gospodarczą Komendy Miejskiej Policji w Częstochowie weszli do jednego z częstochowskich lokali, w którym miały znajdować się automaty służące do gier hazardowych. Na miejscu zauważyli działające maszyny. W związku z naruszeniem przepisów o grach losowych, częstochowscy śledczy zabezpieczyli 4 urządzenia i gotówkę w kwocie 7000 złotych. Teraz śledczy ustalają, jakie straty poniósł Skarb Państwa w związku z nielegalną działalnością salonu gier. Za przestępstwo prowadzenia gier losowych bez wymaganego zezwolenia lub koncesji, grożą 3 lata więzienia i wysoka grzywna.

Podmioty oferujące nielegalne gry hazardowe najczęściej deklarują, że są to gry na automatach zręcznościowych. Zapewniają, że nie ma w nim czynnika losowości, co niemal w 100% okazuje się nieprawdą. W rzeczywistości są to zwykłe automaty do gier, w których oprócz możliwości uzyskiwania punktów za odpowiednią kombinację (konfigurację) wirtualnych bębnów, czy też wirtualnych kart, wprowadzono elementy wiedzy. Jednak, aby odpowiedzieć na pytanie, w celu dalszej kontynuacji gry na automacie, nie trzeba wykazać się wiedzą specjalną. Wprowadzony do automatów element wiedzy ma na celu maskowanie rzeczywistego charakteru gier urządzanych na automacie.

Warto też przypomnieć, że z dniem 1 kwietnia 2017 roku weszły przepisy znowelizowanej ustawy o grach hazardowych. Za posiadanie nielegalnych automatów grożą surowe kary pieniężne tj. 100 tys. zł od jednego automatu. Takiej karze podlega zarówno urządzający nielegalne gry hazardowe, jak i właściciel lokalu, w którym taki proceder się odbywa. Dodatkowo za urządzanie gier hazardowych wbrew przepisom ustawy lub warunkom koncesji lub zezwolenia, grozi odpowiedzialność karna – wysoka grzywna, kara do 3 lat więzienia, albo obie te kary łącznie.


 

Powrót na górę strony