Wiadomości

Jak połączyć pasję z mundurem - spotkanie śląskich policjantów ze studentami ratownictwa medycznego

Data publikacji 14.04.2024

Instruktorzy Wydziału Doboru i Szkolenia ze śląskiej Policji po raz kolejny spotkali się ze studentami ratownictwa medycznego, którzy przekonali się, że dzięki posiadanym kwalifikacjom mogą połączyć pasję z mundurem, decydując się na służbę w mundurze. Dzięki porozumieniu zawartemu pomiędzy KWP w Katowicach a Śląskim Uniwersytetem Medycznym, adepci wzięli udział w specjalnie przygotowanych dla nich zajęciach. Ich głównym celem było pokazanie studentom „klucza do sukcesu” w sytuacjach ratowania życia i zdrowia ludzkiego, którym, jak się okazuje, jest współpraca pomiędzy służbami.

W ramach współpracy pomiędzy Śląskim Uniwersytetem Medycznym a Komendą Wojewódzką Policji w Katowicach, odbyła się III edycja zajęć dla studentów III roku kierunku ratownictwo medyczne. Pomysłodawcami spotkania z policjantami, byli dr n. med. Jacek Wawrzynek - kierownik Zakładu Ratownictwa Medycznego Śląskiego Uniwersytetu Medycznego w Katowicach oraz instruktorzy Wydziału Doboru i Szkolenia z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach.

W trakcie spotkania studenci przekonali się, że dzięki posiadanym kwalifikacjom mogą połączyć pasję z mundurem, decydując się na służbę w Policji. W tym celu w pierwszej części zajęć wzięli udział w „próbnym” teście sprawnościowym w hali sportowej katowickiego oddziału prewencji. Mierząc się z policyjnym torem przeszkód, sprawdzili swoją kondycję i gotowość do przystąpienia do procesu rekrutacji.

Druga część zajęć odbyła się w specjalnie do tego celu przystosowanych salach dydaktycznych KWP w Katowicach, w których na co dzień policjanci szkolą się w zakresie pierwszej pomocy i kwalifikowanej pierwszej pomocy. W części wykładowej, młodzi adepci poznali zasady współpracy medyków z policjantami w codziennej pracy. Zajęcia przeprowadzili policyjni instruktorzy, którzy są jednocześnie czynnymi ratownikami medycznymi. Studenci, dopiero wchodzący w „ratowniczy świat”, spotkali się także z ratownikami z Zespołu Medycznego Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. Była to doskonała okazja, aby z bliska porównać cywilną karetkę z policyjnym ambulansem oraz zobaczyć, jakim sprzętem do ratowania życia i zdrowia dysponują policjanci garnizonu śląskiego.

W części praktycznej, przyszli ratownicy spotkali się z instruktorami wyszkolenia strzeleckiego, którzy zapoznali ich z zasadami bezpieczeństwa przy obsłudze broni palnej. Taka wiedza jest kluczowa podczas sytuacji, w której personel medyczny udziela pomocy rannemu policjantowi. Uczestnicy zajęć mieli także okazję przymierzyć przeciwuderzeniowy zestaw funkcjonariusza oddziału prewencji Policji oraz zaznajomić się z jego elementami, co w sytuacji zagrożenia i zdrowia policjanta, ułatwi im „dostanie się” do pacjenta. Była także okazja do pokazania w praktyce swoich umiejętności, podczas symulowanych zajęć. Zadaniem studentów było opanowanie sytuacji z agresywnym pacjentem, który krwawił oraz udzielenie pomocy.

Bez wątpienia taka forma zajęć dla studentów, którzy już za kilka miesięcy będą dyżurować w jednostkach systemu państwowego ratownictwa medycznego, wpłynie na jeszcze lepszą współpracę służb. To z kolei przełoży się na wzrost bezpieczeństwa mieszkańców naszego regionu, personelu zespołów ratownictwa medycznego, jak i policjantów.

  • Na zdjęciu policyjny instruktor tłumaczy studentom technikę pokonywania wybranych etapów testu sprawności fizycznej
  • Na zdjęciu student w trakcie pokonywania testu sprawności fizycznej. W tle widać policyjnego instruktora oraz innego studenta pokonującego inny element toru.
  • Zbliżenie na ramie policjanta na którym widać naszywkę z oznaczeniem Oddziału Prewencji Policji w Katowicach. W tle widać policyjny ambulans.
  • Na zdjęciu widać policyjny ambulans oraz grupę studentów.
  • Na zdjęciu zbliżenie na jednostkę broni trzymaną w dłoni uczestnika spotkania. Obok widać rękę instruktora na zamku, który omawia zasady bezpieczeństwa.
  • Na zdjęciu instruktorzy policyjni w trakcie zajęć ze studentami.
Powrót na górę strony