Wiadomości

Nieprawidłowe omijanie przyczyną potrącenia

Data publikacji 22.01.2024

W sobotę policjanci żorskiej drogówki zostali wezwani do potrącenia na Alei Zjednoczonej Europy, w którym ranna została kobieta. Do niebezpiecznej sytuacji doszło na przejściu dla pieszych w rejonie miejskiego targowiska. Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność.

W minioną sobotę około godziny 17:30 stróże prawa otrzymali zgłoszenie o potrąceniu, do którego doszło na oznakowanym przejściu dla pieszych przy Alei Zjednoczonej Europy w Żorach.

Na miejscu policjanci ustalili, że 33-letni kierowca hondą ominął suzuki, które zatrzymało się na prawym pasie przed przejściem dla pieszych, by przepuścić pieszą. W wyniku tego manewru 33-latek najechał na przechodzącą przez jezdnię 78-letnia kobietę. Kierowca hondy w ostatniej chwili próbował uniknąć zderzenia z pieszą, ale niestety było już za późno.

Poszkodowana z obrażeniami trafiła do szpitala. Uczestnicy zdarzenia byli trzeźwi. Policjanci zatrzymali mężczyźnie prawo jazdy, a sprawą zajmie się teraz sąd.

Przypominamy, że kierujący pojazdem, zbliżając się do przejścia dla pieszych, jest obowiązany zachować szczególną ostrożność, zmniejszyć prędkość tak, aby nie narazić na niebezpieczeństwo pieszego znajdującego się na tym przejściu albo na nie wchodzącego i ustąpić pierwszeństwa pieszemu znajdującemu się na tym przejściu albo wchodzącemu na to przejście. Piesi powinni jednak pamiętać, iż pomimo przywilejów, mają też swoje obowiązki.


Wypadki drogowe i zdarzenia tego typu, jak te z udziałem pieszych stanowią zazwyczaj traumę zarówno dla pieszych, jak i kierujących. Zadbajmy wspólnie o bezpieczeństwo!

Korzystając z okazji, przypominamy o zakazach dotyczących pieszych, zapisanych w artykule 14 PRD:

Pieszym zabrania się:

  1. wchodzenia na jezdnię lub drogę dla rowerów: bezpośrednio przed jadący pojazd, w tym również na przejściu dla pieszych, jak również spoza pojazdu lub innej przeszkody ograniczającej widoczność drogi;

  2. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu o ograniczonej widoczności drogi;

  3. zwalniania kroku lub zatrzymywania się bez uzasadnionej potrzeby podczas przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko;

  4. przebiegania przez jezdnię lub drogę dla rowerów;

  5. chodzenia po torowisku;

  6. wchodzenia na torowisko, gdy zapory lub półzapory są opuszczone lub opuszczanie ich rozpoczęto;

  7. przechodzenia przez jezdnię lub drogę dla rowerów w miejscu, w którym urządzenie zabezpieczające lub przeszkoda oddzielają drogę dla pieszych lub drogę dla pieszych i rowerów od jezdni lub drogi dla rowerów, bez względu na to, po której stronie jezdni one się znajdują;

  8. korzystania z telefonu lub innego urządzenia elektronicznego podczas wchodzenia lub przechodzenia przez jezdnię, drogę dla rowerów lub torowisko, w tym również podczas wchodzenia lub przechodzenia przez przejście dla pieszych - w sposób, który prowadzi do ograniczenia możliwości obserwacji sytuacji na jezdni, drodze dla rowerów, torowisku lub przejściu dla pieszych.

 

  • Na zdjęciu widać miejsce wypadku drogowego z udziałem pieszej.
  • Na zdjęciu widać karetkę pogotowia oraz srebrny samochód.
  • Na zdjęciu widać policjanta, który przy użyciu tachmimetru wykonuje pomiary i dokumentację miejsca zdarzenia.
Powrót na górę strony