Wiadomości

Kontrolowali trzeźwość kierowców

Data publikacji 27.11.2023

Okres przedświątecznych spotkań w gronie najbliższych, w tym z okazji obchodzonych już w miniony weekend „Andrzejek” sprawia, że na stołach pojawia się alkohol. Przypominamy, że bardzo niebezpiecznym zjawiskiem jest „nieświadoma” nietrzeźwość kierującego. Najczęściej ma ona miejsce, gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia i nie zdaje sobie sprawy, że wciąż ma go w swoim organizmie. Dzisiaj sprawdzają to śląscy policjanci…

Dzisiaj, od wczesnych godzin rannych, śląscy policjanci kontrolują stan trzeźwości kierujących. Po weekendzie, w trakcie którego wiele osób obchodziło już „Andrzejki”, trzeba pamiętać o podstawowej zasadzie. Wsiadając za kierownicę trzeba być całkowicie trzeźwym. 
Gdy ktoś pił alkohol poprzedniego dnia, często nie zdaje sobie sprawy, że wciąż może go mieć w swoim organizmie. Czasami nawet kilkugodzinny sen nie gwarantuje wytrzeźwienia. Dlatego, zanim wsiądziemy za kierownicę, warto zbadać swoją trzeźwość. Badanie można wykonać m.in. w jednostkach Policji.

Dzisiaj, od bardzo wczesnych godzin rannych, śląscy policjanci kontrolują stan trzeźwości kierujących. Do tej pory mundurowi uniemożliwili dalszą jazdę 64 kierowcom pod wpływem alkoholu. Podczas trwającej od listopada kampanii „Prowadzę - jestem trzeźwy”, śląscy policjanci zatrzymali już 630 kierujących po alkoholu, a od początku roku prawie 11 tysięcy takich osób. Nietrzeźwi kierujący w tym czasie spowodowali 77 wypadków, w których zginęło 14 osób, a 88 zostało rannych. Osoby takie były też odpowiedzialne za prawie 840 kolizji.

Należy mieć na uwadze, że kierujący pojazdem jest odpowiedzialny, nie tylko za swoje bezpieczeństwo, ale też za zdrowie i życie innych uczestników dróg.  Dlatego też niech hasło: „Piłeś? Nie jedź!” przyświeca każdemu kierowcy przez cały rok.

Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Członkowie rodzin, pasażerowie i znajomi nie mogą być bierni i pozwalać, aby osoby pod wpływem alkoholu wsiadały za kierownicę, stanowiąc dla wszystkich olbrzymie zagrożenie!

A tak działania wyglądały w poszczególnych miastach województwa śląskiego:

  • Policjant bada trzeźwość kierującego
  • Alkomat i gadżety akcji Prowadzę - jestem trzeźwy leżące na dachu radiowozu
  • Policjant wręcza kierującej gadżety akcji Prowadzę - jestem trzeźwy!
Powrót na górę strony