Wiadomości

„Moje prawa, moje granice – o przemocy i odpowiedzialności”

Data publikacji 06.04.2023

Śląscy profilaktycy przeprowadzili cykl spotkań pod nazwą ,,Moje prawa, moje granice – o przemocy i odpowiedzialności” wg scenariusza opracowanego przez Biuro Prewencji Komendy Głównej Policji. Zajęcia miały formę warsztatów dla młodzieży szkół sportowych na temat praw człowieka, w myśl starożytnej zasady etycznej tzw. złotej reguły: „Traktuj innych tak, jak chcesz, by traktowano ciebie”. Cykl spotkań z uczniami i nauczycielami został przeprowadzony przez policjantów garnizonu śląskiego w 19 Szkołach Mistrzostwa Sportowego i wzięło w nich udział 892 uczestników.

W marcu br. policjanci z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zainaugurowali cykl spotkań profilaktycznych w Szkołach Mistrzostwa Sportowego województwa śląskiego. Pierwsze warsztaty dla słuchaczy odbyły się w SMS Nobilito w Częstochowie, a ostatnie przeprowadzono 3 kwietnia br. w ZSS w Siemianowicach Śląskich. Profilaktycy z KWP w Katowicach przeprowadzili warsztaty w każdym śląskim powiecie, na terenie którego znajdowała się placówka oświatowa szkoląca przyszłych sportowców. W zajęciach uczestniczyli lokalni profilaktycy policyjni, którzy w późniejszych terminach przeprowadzali warsztaty w pozostałych klasach i szkołach sportowych.

Zajęcia w klasach I – IV szkół średnich rozpoczynały się od swobodnej dyskusji na temat praw człowieka i ochrony prawnej. Młodzież pracowała w grupach kilkuosobowych. Policjanci prezentowali rys historyczny praw człowieka, ich źródło, formy i podstawy prawne. Zwracano uwagę na powszechny, niezbywalny i naturalny charakter tych praw. Po omówieniu zagadnienia stróże prawa omówili problem handlu ludźmi i uczyli zachowań minimalizujących ryzyko związane z tym przestępstwem. Profilaktycy poruszyli też aspekty przemocy m.in. w sporcie oraz przybliżyli młodym sportowcom pojęcie cyberprzemocy. 

Uczniowie bardzo aktywnie uczestniczyli w pracy z profilaktykami policyjnymi. Szczególnym zainteresowaniem wśród nich cieszyły się karty pracy z potencjalnymi przykładami przemocy. Praca warsztatowa w 3 – 5-osobowych grupach pozwalała na prowadzenie ciekawych dyskusji w ramach realizowanych zajęć i diagnozę potrzeb uczniów, na których obecni byli również nauczyciele. Zajęcia w takiej formie umożliwiły młodzieży oraz profilaktykom wzbogacenie swojej wiedzy z omawianych tematów.

  • zdjęcie przedstawia Policjanta w trakcie prelekcji dla uczniów.
  • zdjęcie przedstawia uczniów w trakcie prelekcji.
  • zdjęcie przedstawia Policjanta w trakcie prelekcji dla uczniów.
  • zdjęcie przedstawia uczniów w trakcie prelekcji.
  • zdjęcie przedstawia Policjanta w trakcie prelekcji dla uczniów.
  • zdjęcie przedstawia Policjanta w trakcie prelekcji dla uczniów.
Powrót na górę strony