Wiadomości

Pijany kierowca zatrzymany w skradzionym dostawczaku

Data publikacji 17.01.2023

Policjanci z częstochowskiego ruchu drogowego zatrzymali 21-letniego obywatela Ukrainy, który kierował dostawczym oplem w stanie nietrzeźwości. Jak się okazało, kierujący wcześniej włamał się do tego pojazdu i ukradł go z terenu jednej z firm w Bytomiu. O tym, że kierujący oplem porusza się całą szerokością autostrady zawiadomił świadek.

W ubiegły czwartek dyżurny z częstochowskiej komendy otrzymał zgłoszenie, że całą szerokością jezdni porusza się dostawczy opel. Gdy policjanci z ruchu drogowego zatrzymali wskazany w zgłoszeniu pojazd do kontroli, wyczuli od kierowcy alkohol. Badanie wykazało, że miał prawie 2 promile w organizmie. To nie było jedyne przestępstwo, które popełnił 21-letni obywatel Ukrainy. Jak się okazało, opel, którym podróżował, został skradziony z terenu jednej z firm w Bytomiu.
Młody mężczyzna usłyszał zarzut kradzieży z włamaniem i kierowania w stanie nietrzeźwości. O jego dalszym losie zdecyduje teraz sąd. Grozi mu do 10 lat więzienia.

Dziękujemy świadkowi za przekazanie informacji, która przyczyniła się do wyeliminowania z drogi kierowcy, stwarzającego realne zagrożenie bezpieczeństwa.

Apelujemy do mieszkańców, by reagowali widząc, jak nietrzeźwy wsiada za kierownicę. Nie bójmy się też zadzwonić na Policję, jeśli zachowanie innego kierowcy na drodze wzbudzi nasze przypuszczenia, że może znajdować się w stanie nietrzeźwości.

Kierowco!

Wsiadając za kierownicę pod wpływem alkoholu, możesz wyrządzić krzywdę sobie i innym uczestnikom ruchu drogowego. Alkohol prowadzi do:

  • zmniejszenia szybkości reakcji;
  • ograniczenia pola widzenia;
  • błędnej oceny odległości i szybkości;
  • błędnej oceny własnych możliwości i znacznego obniżenia samokontroli oraz koncentracji;
  • rozproszenia uwagi oraz senności.

Kierowco, bądź świadomy konsekwencji prawnych:

  • Prowadzenie pojazdu mechanicznego w stanie nietrzeźwości zagrożone jest karą pozbawienia wolności do 2 lat.
  • W sytuacji, gdy nietrzeźwy kierowca spowoduje wypadek, którego skutkiem jest śmierć lub ciężki uszczerbek na zdrowiu, sąd może wymierzyć mu karę nawet 12 lat więzienia.
  • Ponadto sąd może orzec co najmniej 3-letni zakaz prowadzenia pojazdów mechanicznych.
  • Osoba kierująca pojazdem w stanie nietrzeźwości musi się liczyć również z dolegliwymi konsekwencjami finansowymi. Sąd obligatoryjnie nakłada na takiego kierowcę świadczenie pieniężne w wysokości od 5 000 do 60 000 złotych.

Jednak największą ceną lekkomyślnego zachowania może być spowodowanie wypadku drogowego ze skutkiem śmiertelnym, z którego konsekwencjami pozostaniemy do końca życia.

Powrót na górę strony