Prowadzę jestem trzeźwy - kontrole trzeźwości na katowickich drogach
W ramach kampanii społecznej "Prowadzę jestem trzeźwy", której partnerem merytorycznym jest Śląska Policja, na katowickich drogach przeprowadzono dziś akcję "Trzeźwy poranek". Stróże prawa kontrolowali stan trzeźwości kierowców, a przedstawiciele Fundacji Trzeźwość wraz z Panem Jarosławem Juszkiewiczem, głosem popularnej aplikacji nawigacyjnej, wręczali breloki i naklejki z hasłem kampanii. Pijani kierowcy stanowią śmiertelne zagrożenie na drodze, a potwierdzeniem tej tezy jest wczorajszy wypadek z Częstochowy...
„Prowadzę jestem trzeźwy” to kampania społeczna, której organizatorem jest Województwo Śląskie, Fundacja Trzeźwość im. Krzysztofa Gmyrka i Regionalny Ośrodek Polityki Społecznej Województwa Śląskiego, a partnerem merytorycznym Śląska Policja. Akcja ma na celu przedstawienie zagrożeń na drodze powodowanych przez kierowców będących pod wpływem alkoholu. Ambasadorem kampanii na Śląsku jest kierowca rajdowy Kajetan Kajetanowicz. Dzisiaj od wczesnych godzin porannych przedstawiciele urzędu i fundacji wraz z jej współzałożycielem ks. Piotrem Brząkalikiem, Panem Jarosławem Juszkiewiczem, który jest głosem jednej z najpopularniejszych aplikacji nawigacyjnej i policjantami ruchu drogowego prowadzili działania „Trzeźwy poranek”. Oprócz kontroli trzeźwości policjanci przeprowadzali także profilaktyczne rozmowy z kierowcami, a każda z kontrolowanych osób otrzymała brelok lub naklejkę z hasłem „Prowadzę jestem trzeźwy”. O tym, jak duże zagrożenie na drodze stanowią pijani kierowcy, nie trzeba nikogo przekonywać. Wsiadając za kierownicę po alkoholu, narażamy życie swoje, naszych bliskich i innych uczestników ruchu drogowego.
Od początku 2022 roku śląscy policjanci zbadali trzeźwość ponad 1,9 miliona kierujących. Dzięki temu uniemożliwili dalszą jazdę ponad 11 tysiącom kierowców pod wpływem alkoholu, czyli o ponad 1 tysiąc więcej niż w ubiegłym roku. W analizowanym okresie bieżącego roku nietrzeźwi kierujący spowodowali 90 wypadków, w których zginęło 9 osób, a 105 zostało rannych. Do jednego z tych tragicznych wypadków doszło wczoraj w Częstochowie, gdzie mający ponad 3 promile alkoholu w organizmie mężczyzna najechał na 66-latka stojącego za swoim samochodem. Pijani kierowcy byli też sprawcami 1169 kolizji. W analogicznym okresie roku ubiegłego nietrzeźwi kierujący spowodowali 1245 kolizji i 119 wypadków, w których 12 osób zginęło, a 138 zostało rannych.
Pamiętajmy, że każda ilość wypitego alkoholu upośledza nasze zmysły i wpływa na sposób jazdy, a to przekłada się na bezpieczeństwo w ruchu drogowym. Apelujemy też do członków rodzin, pasażerów i znajomych. Nie bądźmy bierni i nie pozwalajmy na stwarzanie zagrożenia bezpieczeństwa w ruchu drogowym przez nieodpowiedzialnych kierujących!