Wiadomości

Zatrzymani za wyłudzenie od inwestorów 14 mln zł

Data publikacji 22.12.2022

Policjanci z KWP w Katowicach zajmujący się zwalczaniem przestępczości gospodarczej zatrzymali dwie osoby podejrzane o udział w wielomilionowym wyłudzeniu na szkodę kilkudziesięciu osób. Są to pierwsze zatrzymania w śledztwie nadzorowanym przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu. Przestępczy proceder prowadzony w ramach spółki Money Progres polegał na zawieraniu umów inwestycyjnych. Krótko po otrzymaniu pieniędzy przestępcy znikali, a inwestorzy tracili od kilkudziesięciu do nawet 2 milionów złotych.

Policjanci z Wydziału do Walki z Przestępczością Gospodarczą KWP w Katowicach od 2020 roku prowadzą nadzorowane przez Prokuraturę Okręgową w Sosnowcu śledztwo w sprawie wyłudzenia od kilkudziesięciu osób nie mniej niż 14 milionów złotych. Śledczy ustalili, że w latach 2018-2019 w Jaworznie, Nowym Sączu, Warszawie i innych miejscowościach na terenie kraju przestępcy w ramach spółki Money Progres zawierali umowy inwestycyjne z klientami spółki, oferując im bardzo korzystne comiesięczne prowizje wynoszące zwykle kilkanaście procent od zainwestowanej sumy. W pierwszych miesiącach od podpisania umowy i otrzymania wpłaty od inwestorów wypłacali im zgodne z umowami prowizje. Po tym czasie namawiali inwestorów na zainwestowanie większych środków finansowych, na co część inwestorów się zdecydowała. Niezależnie od tego po wypłaceniu 1-2 prowizji kontakt z przedstawicielami spółki się urywał, a inwestorzy nie mogli odzyskać swoich pieniędzy. Tym sposobem w ciągu 2 lat przestępcy doprowadzili kilkudziesięciu inwestorów do łącznej straty co najmniej 14 milionów złotych.

Śledczy z Komendy Wojewódzkiej Policji w Katowicach zgromadzili obszerny materiał dowodowy. Policjanci m.in. przeszukali pomieszczenia spółki i miejsca zamieszkania osób związanych z przestępczym procederem, zabezpieczając obszerną dokumentację związaną z działalnością spółki oraz przesłuchali osoby związane z procederem.

Zgromadzony przez śledczych materiał dowodowy pozwolił na zatrzymanie na początku grudnia br. dwóch osób wchodzących w skład spółki i przedstawienie im prokuratorskich zarzutów oszustwa oraz prania pieniędzy. Sąd Rejonowy w Sosnowcu zastosował wobec podejrzanych 3-miesięczny areszt, o co wnioskował prokurator i śledczy. Grozi im do 10 lat więzienia.

Sprawa jest rozwojowa, planowane są kolejne zatrzymania. 

 

Uważaj na oszustów inwestycyjnych!

Jeśli natrafisz na artykuł, reklamę w Internecie lub skontaktuje się z Tobą osoba informująca Cię o:

  • możliwości uzyskania szybkich i wysokich zysków dzięki inwestycji np. w kryptowaluty, na rynku Forex;
  • konieczności instalacji aplikacji (na komputerze lub telefonie), dającej możliwość automatyzacji operacji związanej z kupnem i sprzedażą produktów inwestycyjnych;
  • tym, że wsparcie w inwestycjach i obsłudze aplikacji zapewniają „analitycy”, którzy kontaktują się telefonicznie i pomagają w obsłudze aplikacji;

zastanów się chwilę. Zachowaj zdrowy rozsądek i dużo ostrożności. Nie ulegaj presji, nie daj skusić się pozornie atrakcyjnymi ofertami, nie działaj pod wpływem chwili. To może być oszustwo!!!

Istnieje wiele sposobów, aby uważać na fałszywe inwestycje i unikać oszustw finansowych:

  • Upewnij się, że firma lub osoba, która proponuje inwestycję, jest legalnie zarejestrowana i posiada odpowiednie pozwolenia. Możesz to sprawdzić, kontaktując się z organem nadzoru finansowego lub sprawdzając jego stronę internetową. Sprawdź, czy instytucja – „broker” znajduje się na liście ostrzeżeń Komisji Nadzoru Finansowego.
  • Zweryfikuj opinie o instytucji w Internecie, np. w połączeniu z terminami „oszustwo” lub „scam”. Nie poprzestawaj po znalezieniu jednej strony z opiniami.
  • Pamiętaj, że nieuczciwe inwestycje często są oferowane w sposób nagły i pilny, a także są związane z presją na podjęcie decyzji. Dlatego ważne jest, aby nie podejmować pochopnie decyzji i zawsze zachować zdrowy rozsądek.
  • Zwróć uwagę na to, czy oferowana inwestycja jest zbyt dobra, aby mogła być prawdziwa. Nieuczciwi inwestorzy często oferują zbyt wysokie stopy zwrotu, aby zwabić potencjalnych inwestorów.
  • Jeśli masz wątpliwości co do oferowanej inwestycji, skonsultuj się z doradcą finansowym lub prawnikiem, który może pomóc Ci ocenić jej ryzyko i opłacalność.
  • Zawsze dokładnie czytaj umowy i dokumenty dotyczące inwestycji, zanim je podpiszesz. Upewnij się, że rozumiesz wszystkie warunki i ryzyka związane z inwestycją.
  • Nie udostępniaj nikomu danych do logowania w bankowości elektronicznej i mobilnej, danych poufnych dotyczących Twoich kart płatniczych.
  • Nie instaluj "w ciemno" dodatkowego oprogramowania, zwłaszcza na urządzeniach, z których logujesz się do bankowości internetowej.

Jeżeli podejrzewasz, że padłaś/eś ofiarą oszustwa, niezwłocznie skontaktuj się ze swoim bankiem i z Policją.

 

Powrót na górę strony