Wiadomości

Zwierzę to nie zabawka…

Data publikacji 13.12.2022

„Zwierzę nie jest rzeczą. Człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę”. Zdarzające się jednak incydenty pokazują, że bywają one nadal traktowane przedmiotowo. Policyjna interwencja, z udziałem rybnickiej fundacji na rzecz ochrony zwierząt, zakończyła się odebraniem czworonogów.

Wczoraj przed 20.00 przedstawicielka fundacji na rzecz ochrony praw zwierząt z Rybnika zawiadomiła, że na jednej z posesji w dzielnicy Rój znajdować się mają mocno zaniedbane psy. Przed przyjazdem na miejsce mundurowi ustalili, gdzie aktualnie zamieszkuje właściciel posesji i wraz z nim pojechali na miejsce interwencji.
Mężczyzna potwierdził, że są to jego psy, lecz w okresie zimowym przebywa pod wskazanym adresem sporadycznie. Pomimo mroźnej aury, psy zamieszkiwały prowizoryczne i nieocieplone budy.
Psy przewiezione zostały przez mundurowych do żorskiego azylu dla zwierząt, gdzie zapewniona im została opieka weterynaryjna.

Pamiętajmy, że zwierze to nie rzecz, ani też najlepszy prezent. To z pewnością odpowiedzialność!
Zwierzę, jako istota żyjąca, zdolna do odczuwania cierpienia, nie jest rzeczą, a człowiek jest mu winien poszanowanie, ochronę i opiekę.

W myśl ustawy o ochronie zwierząt, przez znęcanie się nad zwierzętami należy rozumieć zadawanie albo świadome dopuszczanie do zadawania bólu lub cierpień m.in.:

  • bicie zwierząt przedmiotami twardymi i ostrymi lub zaopatrzonymi w urządzenia obliczone na sprawianie specjalnego bólu, bicie po głowie, dolnej części brzucha, dolnych częściach kończyn;
  • utrzymywanie zwierząt w niewłaściwych warunkach bytowania, w tym utrzymywanie ich w stanie rażącego zaniedbania lub niechlujstwa, bądź w pomieszczeniach albo klatkach uniemożliwiających im zachowanie naturalnej pozycji;
  • porzucanie zwierzęcia, a w szczególności psa lub kota, przez właściciela bądź przez inną osobę, pod której opieką zwierzę pozostaje.

Jeśli posiadasz informacje o nieludzkim traktowaniu zwierząt poprzez m.in. ich torturowanie, zabijanie, przetrzymywanie w niewłaściwych warunkach, oraz oferowaniu do sprzedaży lub kupna zwierząt i roślin zagrożonych wyginięciem to skontaktuj się z nami za pośrednictwem poczty e-mail: pg@zory.ka.policja.gov.pl.

Możesz również skorzystać z internetowego narzędzia Krajowa Mapa Zagrożeń Bezpieczeństwa, za pośrednictwem którego istnieje możliwość wskazania obszaru, na którym m.in. uprawiane jest kłusownictwo, niszczona jest zieleń lub organizowana jest nielegalna wycinka drzew. Katalog zgłoszeń jest bardzo rozbudowany, dlatego zachęcamy, by skorzystać również z takiej formy przekazywania nam swoich podejrzeń o zabronionych czynach popełnianych przeciwko zwierzętom i środowisku.

  • Zdjęcie przedstawia psa mieszkającego w prowizorycznej budzie zrobionej ze stalej lodówki.
  • Zdjęcie przedstawia prowizoryczną budę dla psa
  • Zdjęcie przedstawia łańcuch, którym przypięte było zwierzę.
  • Zdjęcie przedstawia psy, które zostały przewiezione do Azylu dla zwierząt.
Powrót na górę strony