Wiadomości

O tym, jak ważne jest bezpieczeństwo w przestrzeni internetowej z Uniwersytetem Trzeciego Wieku

Data publikacji 08.12.2022

Mundurowi z siemianowickiej komendy spotkali się z seniorami z Uniwersytetu Trzeciego Wieku w SCK Zameczek, aby przekazać im cenną wiedzę z zakresu zagrożeń, jakie czyhają na nich w internecie. Policjanci przybliżyli metody, jakimi posługują się przestępcy i dzieląc się swoim wieloletnim doświadczeniem, udzielili seniorom praktycznych rad. Zachęcili także do korzystania z Krajowej Mapy Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz aplikacji Moja Komenda.

Na spotkanie z siemianowickimi mundurowymi, którzy zostali zaproszeni na zajęcia przez Zarząd Stowarzyszenia Siemianowickiego Uniwersytetu Trzeciego Wieku, przybyła pokaźna liczba seniorów. Temat, jaki przygotowali mundurowi, był bardzo ciekawy, ponieważ dotyczył bezpieczeństwa w przestrzeni internetowej. W dzisiejszych czasach praktycznie każdy w jakimś zakresie korzysta z internetu, który jest bardzo przydatnym narzędziem do poszerzania wiedzy czy pomocy w życiu codziennym. Należy z niego z korzystać, ale trzeba być świadomym zagrożeń, jakie tam czyhają na nieostrożnych użytkowników. I właśnie o nich siemianowiccy policjanci chcieli porozmawiać z seniorami. Rzecznik prasowy kom. Tatiana Lukoszek przybliżyła metody, jakimi posługują się przestępcy, by wyłudzić od nas dostęp do oszczędności na kontach: począwszy od smsów czy wiadomości mailowych podszywających się pod dostawców prądu, gazu czy firmy kurierskie, a kończąc na prośbach od znajomych o pomoc finansową. Z uwagi na okres świąteczny, a co za tym idzie wzrost zakupów w sklepach internetowych, policjantka zaapelowała o szczególną ostrożność i sprawdzanie ofert oraz sprzedawców. Temat ten poszerzył także mł.asp. Tomasz Wojnowski, który jako śledczy zajmujący się zwalczaniem cyberprzestępczości, podzielił się swoim doświadczeniem z prowadzonych postępowań oraz praktycznymi radami. Spora część seniorów potwierdziła, że na własnej skórze doświadczyli prób oszustw za pomocą internetu. Z kolei profilaktyk mł.asp. Arkadiusz Lasyk przestrzegł przed działaniem oszustów, którzy odwiedzają domy, podszywając się za pracowników gazowni, energetyki czy spółdzielni. Zwrócił uwagę również na to, aby zamykać drzwi do mieszkań i podczas wyjazdów należycie zabezpieczać mieszkania. Omówił także metody działania oszustów na tzw. wnuczka czy policjanta. Mundurowy zaprezentował także Krajową Mapę Zagrożeń Bezpieczeństwa oraz Moją Komendę i zachęcił do korzystania z nich. Mamy nadzieję, że takie spotkania podniosą świadomość naszych mieszkańców i dzięki temu nie staną się oni ofiarami oszustów.

na zdjęciu policjanci siedzą przy stoliku z laptopemna zdjęciu policjant stoi i przemawia, za nim na rzutniku wyświetla się slajdna zdjęciu policjant stoi i przemawia, za nim na rzutniku wyświetla się slajd

Powrót na górę strony