Wiadomości

Spotkanie z osobami niesłyszącymi w Pszczynie

Data publikacji 17.10.2022

Mundurowi prowadzą szereg działań profilaktycznych, skierowanych do różnych grup społecznych. Tym razem okazją do przekazania informacji na temat zmian w przepisach ruchu drogowego i możliwości skontaktowania się z policjantem pierwszego kontaktu oraz dzielnicowym, było spotkanie z grupą osób niesłyszących. Wspólnie na rzecz bezpieczeństwa działali policjanci z KWP w Katowicach oraz KPP w Pszczynie.

Środowisko osób niesłyszących i słabosłyszących jest grupą społeczną szczególnie narażoną na niebezpieczeństwa w ruchu drogowym. Przyczyną tego typu sytuacji jest, chociażby fakt, że osoby takie nie słyszą nadjeżdżających samochodów, mają problem z wezwaniem pomocy oraz usłyszeniem alarmu czy też komunikatów dźwiękowych. 

Pamiętając jednak o tym, że osoby z wadą słuchu coraz częściej zdobywają uprawnienia do kierowania pojazdami, stróże prawa postanowili połączyć siły i działać wspólnie na rzecz bezpieczeństwa. Dlatego też w piątek policjanci z WRD KWP w Katowicach i KPP w Pszczynie oraz przedstawiciel Starostwa Powiatowego w Pszczynie, spotkali się z podopiecznymi Pszczyńskiego Stowarzyszenia Niesłyszących. Podczas tego szczególnego zebrania, uczestników wspierał tłumacz języka migowego.

Policjanci omówili nowy taryfikator oraz zasady, które dotyczą m.in. zmiany sposobu kasowania zgromadzonych punktów i braku szkoleń, które umożliwiały zmniejszenie ich liczby, a także wprowadzenia tzw. „recydywy” w wykroczeniach. Największe emocje wzbudziła jednak informacja, dotycząca wysokości kwot mandatów i ilości punktów karnych za przekroczenia prędkości, gdzie przekroczenie 31 km/h skutkuje już mandatem 800 złotowym - przy recydywie dwa razy tyle, aż do 2,5 tys. zł za 71 km/h i więcej (przy recydywie: 5 tys. zł).

Stróże prawa tłumaczyli, że złamanie przepisów z tej samej grupy w ciągu 2 lat od ostatniego wykroczenia powoduje, że mandat będzie dwukrotnie wyższy, niż dotychczas. Oprócz przekroczenia prędkości policjanci przypominali, że nowy taryfikator zakłada podwójne kary za nieustąpienie pierwszeństwa pieszemu, niewłaściwe wyprzedzanie i wjechanie na przejazd kolejowy po opuszczeniu zapór lub zapaleniu się czerwonego światła. 

Uczestnicy spotkania mieli również możliwość obejrzenia filmów z zarejestrowanych wykroczeń drogowych, a także spotów informacyjno-edukacyjnych. Mundurowi zachęcali do noszenia po zmierzchu elementów odblaskowych podkreślając jednocześnie, jak bezcenne mogą okazać się dla ich życia i zdrowia.

Na koniec spotkania policjanci przypominali, że dzięki wprowadzeniu e-usług, kontakt z Policją jest znacznie łatwiejszy dla wszystkich – zwłaszcza dla osób głuchych i słabosłyszących. W ten sposób można zgłosić niebezpieczną sytuację lub porozmawiać z dzielnicowym. Szczegóły można znaleźć tutaj.

W spotkaniu uczestniczyła także przedstawicielka Starostwa Powiatowego w Pszczynie, która informowała o funkcjonowaniu nieodpłatnej pomocy prawnej oraz poradnictwa obywatelskiego w powiecie. Z prowadzonych często przez adwokatów i radców prawnych punktów, mogą za darmo uzyskać pomoc osoby uprawnione, które nie są w stanie ponieść kosztów odpłatnej pomocy prawnej oraz prowadzący jednoosobową działalność gospodarczą. Szczegółowe informacje na ten temat można znaleźć tutaj.

Przekazane informacje z pewnością wpłyną na zwiększenie świadomości i tym samym wzrost poczucia bezpieczeństwa wśród niesłyszących. 

Przypominamy: jesteśmy dla Was!

  • Zdjęcie grupowe policjantów i podopiecznych pszczyńskiego stowarzyszenia niesłyszących
  • policjant ruchu drogowego tłumaczący nowe przepisy ruchu drogowego. Po lewej stronie zdjęcia tłumaczka języka migowego.
  • policjant ruchu drogowego prezentujący na projektorze nagranie wideo
  • policjant wręczający opaskę odblaskową mężczyźnie
  • policjant zakładający chłopcu na rękę opaskę odblaskową
  • Na zdjęciu widocznych jest trzech policjantów i policjantka trzymająca na rękach dziecko w czapce policjanta ruchu drogowego.
  • tłumacz języka migowego podczas rozmowy z uczestnikami spotkania
  • tłumaczka języka migowego na tle policyjnego rollupu
  • policjantka i dwóch policjantów podczas spotkania z osobami niesłyszącymi
Powrót na górę strony